To spektakl, który stawia pytania o to, na ile jesteśmy uzależnieni od innych, na ile możemy im wierzyć; to spektakl o ludzkiej hipokryzji - mówi Jakub Przebindowski, reżyser "Żony Potrzebnej od zaraz". Przedstawienie przygotował Teatr Powszechny w Łodzi. Premiera w sobotę na Dużej Scenie.

Bohaterem spektaklu jest Jim Watt młody, przystojny i spełniony zawodowo londyńczyk, który mieszka ze swoją dziewczyną Helen. Wydaje się, że jego życie uczuciowe i zawodowe są poukładane. Właśnie otwiera się przed nim perspektywa awansu, jednak jego finalizacja zależeć będzie od kolacji z Billem McGregorem – prezesem spółki, do której należy londyńska firma. W przedstawieniu pojawia się też postać pomocy domowej - Nadii.

Dyrektor "Powszechnego" Ewa Pilawska zwraca uwagę, że Nadia stała się główną bohaterką "swego rodzaju teatralnego serialu" i ulubioną postacią łódzkiej widowni. W Teatrze Powszechnym oglądać można ją w komediach "Boeing, Boeing" i "Pomoc domowa". "Wzorem dla Nadii są postaci z kultowych filmów – +Tootsie+, +Pani Doubtfire+ czy +Poszukiwany, poszukiwana+" – mówi. Dlatego - jak przyznaje - wychodząc naprzeciw widzom, zaproponowała Jakubowi Przebindowskiemu przygotowanie kolejnego spektaklu o jej losach.

Według reżysera Nadia stała się postacią kultową, ponieważ ma bardzo wyrazisty, charakterystyczny wizerunek, który pozwala jej w zabawny sposób komentować codzienność, naszą rzeczywistość; ze względu na konwencję może mówić więcej - również wypowiedzieć to, czego sami często nie chcemy powiedzieć na głos.

Przypomina, że akcja "Pomocy domowej" rozgrywała się w Łodzi, tym razem Nadia przenosi się do Londynu, gdzie będzie próbowała zapanować nad życiem uczuciowym swojego pracodawcy. "Będzie to spektakl, który stawia pytania o to, na ile jesteśmy uzależnieni od innych, na ile możemy im wierzyć, na ile prawdziwe są relacje między ludźmi. Mówiąc najkrócej, spektakl o ludzkiej hipokryzji" – podsumowuje reżyser.

W spektaklu zagrają: Damian Kulec, Karolina Krawczyńska, Arkadiusz Wójcik, Katarzyna Grabowska, Jakub Kotyński, Marta Jarczewska.

W tym roku w "Powszechnym" rozpocząć się ma modernizacja Dużej Sceny. Wartość projektu wynosi 20 mln zł. W trakcie remontu spektakle z Dużej Sceny prezentowane będą w dawnym kinie Bałtyk. Przebindowski przyznaje, że przygotowywał przedstawienie z myślą o Bałtyku, dlatego też jego elementem będą sekwencje filmowe, a język spektaklu będzie nawiązywał do języka filmu.

Jak informuje Justyna Tomczak z teatru autorem "Żony potrzebnej od zaraz" jest Edward Taylor, twórca sztuk teatralnych m.in. "Stosunki na szczycie", "Pomysł na morderstwo", "Unia bez tajemnic". Jest też autorem słuchowisk i producentem związanym z Radiem BBC. Napisał teksty do blisko dwóch i pół tysiąca audycji, w tym "The Men From The Ministry" – najdłużej granej na świecie radiowej serii.