Polska prapremiera sztuki "Łowca" brytyjskiej dramatopisarki Dawn King odbędzie się w radomskim Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w sobotę. To opowieść o totalitarnych metodach zniewalania ludzkich umysłów za pomocą wyimaginowanego wroga.

Jak podkreśla reżyser spektaklu Waldemar Zawodziński atrakcyjność utworu polega na tym, że we wzruszający sposób opowiada on zwykłe, ludzkie historie, które mogły się wydarzyć w nieokreślonym czasie, w bliższej lub dalszej współczesności.

Główni bohaterowie dramatu to małżeństwo, doświadczone śmiercią jedynego dziecka, borykające się z problemami w prowadzeniu farmy. Według krążącej po okolicy plotki źródłem ich niepowodzeń ma być plaga lisów. By walczyć z nimi przybywa tajemniczy łowca.

Ta z pozoru zwykła historia jest metaforą - opowiada o rzeczywistości totalitarnej. "Choć do końca nie jest określone, kto rządzi, kto terroryzuje społeczność, dostrzegamy podział na tych, którzy utrzymują kraj w posłuchu i lęku, i tych, którzy temu terrorowi ulegają" - tłumaczy Zawodziński.

Podkreśla, że zniewolenie, które dzieje się na oczach widzów, nie dotyczy tylko zewnętrznej wolności człowieka, ale wiąże się także z manipulowaniem i wkraczaniem w intymną sferę życia. Postać łowcy to figura oprawcy wyrafinowanego, który nie zabija przy użyciu pistoletu, ale potrafi odebrać wszystko to, co stanowi o godności i wolności bohaterów. To młody człowiek od dziecka indoktrynowany i przygotowywany do swojej roli.

"W pewnym momencie uzmysławia sobie jednak, że nie jest tak, jak sobie wyobrażał i jego świat upada (...) Z jednej strony mamy więc dramat uciemiężonych, z drugiej - dramat oprawcy. I nie jest to podział jednoznaczny, na białe i czarne" - zastrzega Zawodziński.

Dawn King jest autorką, piszącą dla teatru, filmu, radia i telewizji. "Łowca" został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, zdobywając m.in. główną nagrodę w konkursie młodej dramaturgii Papatango Theatre Company w 2011 r. oraz nagrodę dramaturgiczną Royal National Theatre w 2013 r. W 2012 r. znalazł się na liście najlepszych sztuk Off West Endu, a Dawn King została okrzyknięta "najbardziej obiecującym debiutantem". Sztuka została wystawiona w Finborough Theatre w Londynie.