10 dramaturgów z 5 francuskojęzycznych krajów przyjedzie w piątek do Zabrza (Śląskie). Przez kilka dni artyści będą poznawać historię miasta i regionu, by później napisać krótkie sztuki w jęz. francuskim, przeznaczone dla młodzieży szkolnej.

Zabrze odwiedzą młodzi artyści z Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanady i Kamerunu. W weekend będą zwiedzać miasto, poznawać jego historię i zaułki, a potem w ciągu 10 dni każdy z nich będzie musiał napisać sztukę na 10 aktorów, bazując na swych doznaniach i doświadczeniach z wizyty na Śląsku.

Przedsięwzięcie pod hasłem "10 sur 10" przygotowało Drameducation - Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce.

Jak powiedział PAP założyciel i dyrektor Drameducation Jan Nowak, celem przedsięwzięcia jest promocja współczesnego teatru francuskojęzycznego w Polsce oraz propagowanie nauczania tego języka poprzez teatr właśnie.

Tegoroczna edycja projektu jest już trzecią. Pierwsza była wirtualna, druga odbyła się na zamku w Rynie na Mazurach.

"Nasze przedsięwzięcie chcemy organizować w miejscach z historią, a Zabrze, można powiedzieć, jest kolebką górnictwa w Polsce" – wyjaśnił Nowak.

Efektem poprzedniej edycji jest publikacja zawierająca 8 sztuk teatralnych w jęz. francuskim, przeznaczona dla młodzieży szkolnej i nauczycieli. "Zainteresowanie tymi książkami jest gigantyczne. W Polsce trafiły już do ponad 600 szkół, na świecie do ponad tysiąca. Wiemy, że w tym roku 200 szkół będzie wystawiało te sztuki" – podkreślił Nowak.

Przygotowane przez uczestników przedsięwzięcia sztuki mają być krótkie, zrozumiałe, opowiadające o współczesnym świecie, napisane przystępnym językiem tak, by chętnie sięgała po nie młodzież szkolna.

W tym roku chęć udziału w przedsięwzięciu zgłosiło blisko 100 osób. Tak duże zainteresowanie młodych twórców dyrektor Nowak wyjaśnił możliwością zarówno poznania nowych ciekawych miejsc jak i promocji własnego dorobku.

"Gwarantujemy artystom wydanie tych sztuk w postaci książkowej. Więc nie dość, że ci młodzi autorzy mogą odkryć nowy zakątek świata, to jeszcze dajemy im pewność, że te sztuki zostaną wydane i, że młodzież na całym świecie będzie je grała" – powiedział dodając, że często później autorzy są zapraszani na swoje przedstawienia, grane nie tylko w Europie, ale np. w Ameryce Północnej.

W czasie kilkunastodniowego pobytu w Zabrzu młodzi dramaturdzy odwiedzą szkoły, w których nauczany jest jęz. francuski, spotkają się z ludźmi kultury, mieszkańcami i miłośnikami teatru.

Tegoroczna edycja projektu potrwa do 12 lutego.