W swojej kolejnej produkcji Teatr Montownia zaprosił do współpracy cenionego reżysera Adama Sajnuka. Swej nieukrywanej fascynacji twórczością pisarzy o żydowskim pochodzeniu daje wyraz także tym razem, biorąc na warsztat sztukę dobrze znanego w Polsce izraelskiego dramatopisarza – Hanocha Levina. Zarówno „swojskość”, jak i uniwersalizm widoczny w jego dziełach sprawia, że teksty te na polskiej scenie bronią się same.

”Ceremonie zimowe”

Przekład: Agnieszka Olek
Reżyseria: Adam Sajnuk
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzyka: Michał Lamża
Obsada: Izabela Dąbrowska, Adam Krawczuk, Justyna Kowalska, Anna Moskal, Rafał Rutkowski, Henryk Simon, Maciej WierzbickiSpektakle: 10, 11 i 12 marca, g. 19:00, Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5, Warszawa

Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Warsawy. Oprócz aktorów Teatru Montownia – Adama Krawczuka, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego, na scenie zobaczymy Izę Dąbrowską i Annę Moskal, a ponadto studenta III roku warszawskiej Akademii Teatralnej Henryka Simona i tegoroczną absolwentkę tejże uczelni – Justynę Kowalską.

Adam Sajnuk o spektaklu:

”Ceremonie zimowe” to tragikomiczna opowieść o współczesnej rodzinie, klasy średniej, której codzienną monotonią wstrząsa wiadomość o śmierci blisko spokrewnionej ciotki Alte Bobiczkowej. Na domiar złego informacja ta ”przychodzi” pod drzwi ich domu (w osobie syna zmarłej, Laczka Bobiczka) w przeddzień ślubu i wesela ich jedynej córki Welwecji. Członkowie rodziny chcąc ratować ceremonię zaślubin i kosztowne wesele, postanawiają udawać, że nie ma ich w domu i tym samym nie przyjmować do wiadomości tragicznej nowiny o śmierci krewnej. Jej syn Laczek nie poddaje się jednak i rozpoczyna istną okupację pod wejściowymi drzwiami ich domu. Ta swoista wojna postu z karnawałem osiągając szczyty absurdu doprowadza bohaterów nad skraj przepaści ich mentalnych Himalajów. Hanoch Levin w swoim niepowtarzalnym stylu „punktuje” bohaterów wydobywając na światło dzienne szereg ich kompleksów uprzedzeń i lęków. Bezlitośnie obnaża ich drobnomieszczańską naturę, małostkowość, skrajną nietolerancję oraz pełną egoizmu i nacechowaną całkowitym brakiem empatii egzystencję.

ADAM SAJNUK
Jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych. Założyciel, aktor i reżyser Teatru Konsekwentnego, obecnie dyrektor artystyczny Teatru WARSawy. Z wykształcenia jest filmoznawcą, lecz całe życie poświęcił pracy na scenie. Wspólnie z Aleksandrą Popławską otrzymał nagrodę Feliksa Warszawskiego za reżyserię „Kompleksu Portnoya”. Współpracował ze stołecznymi instytucjami: Teatrem Ateneum im. Jaracza („Pocałunek”), Teatrem Polonia („Mgnienie”, „Konstelacje”) oraz Teatrem Syrena („Skaza”, „Moja Nina”).
Sajnuk chwali sobie współpracę z różnymi artystami. Mówi: „To jest dla mnie bardzo inspirujące. Ale mój teatr jest dla mnie najważniejszy.” Wyreżyserował: „Kuszenie Idioty” (1997), „Sztukę” (1998), „Wyrok śmierci na konia Faraona” (1999), „Zabawne gry” (2003), „Łysą śpiewaczkę” (2004), „...i póki śmierć nas nie rozłączy czyli Tryptyk Czeski” (2005), „Pacjenta” (2006), „Kochanków z sąsiedztwa” (2008, „Ruby”, „Ofiara”, oraz „Dziwka z Ohio”.

KATARZYNA ADAMCZYK
Scenografka, kostiumograf. Debiutowała jako autorka kostiumów do sztuk Wojciecha Kościelniaka (m.in. „Scat, czyli od pucybuta do…” Leszka Możdżera 2005, Galeria wg Jacka Kaczmarskiego 2004 czy Francesco Piotra Dziubka 2008). Współpracowała jako kostiumograf przy wielu koncertach i galach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w latach 2005-2009.Od 2010 roku współpracuje ściśle z Adamem Sajnukiem jako autorka scenografii i kostiumów do spektakli: „Gra”, „Konstelacje” „Happy Now?”, „Mgnienie” (przedstawienia zrealizowane w warszawskim Teatr Polonia), „Ofiara”, „Dziwka z Ohio” (Teatr WARSawy), spektaklu Teatru TV Zakład Doświadczalny Solidarność (2015). Jest też autorką scenografii, kostiumów do „Wiśniowego sadu” w reż. Izabelli Cywińskiej (Teatr Nowy, Poznań), „Baby Chanel” Nikołaja Kolady w reż. Izabelli Cywińskiej (Teatr Polonia) oraz sztuki „Generał” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (Teatr IMKA, Warszawa). Z reżyserem Bodo Koxem współpracowała jako kostiumograf przy filmie „Dziewczyna z szafy” oraz przy spektaklu Teatru TV „Amazonia”.

MICHAŁ LAMŻA
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Gra na kontrabasie, instrumentach klawiszowych, strunowych i perkusyjnych w zespołach Klezmersi, Igor Spolski & the Dudes, Gadająca Tykwa, oraz jako muzyk sesyjny. Jako autor muzyki i opracowań muzycznych współpracuje z Adamem Sajnukiem (Moja Nina wg piosenek Niny Simone, 2009; Konstelacje Payne'a, 2013; Skaza Hart, 2014; Ofiara wg Bellowa, 2014; Ruby wg Kazan, 2015; Happy now? Coxon, 2015; Barbarzyńcy Gorkiego, 2015; Mgnienie Portera, 2015; Teatr Telewizji Zakład Doświadczalny Solidarność Bogacza, 2015; Efekt Prebble, 2016). Jest autorem muzyki do Opowiadania Brazylijskiego w reżyserii Marcina Hycnara (2015).

IZABELA DĄBROWSKA
Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarstwa w Białymstoku. Związana była z Teatrem „Lalka” w Warszawie, a także z gdańskim Teatrem Lalki i Aktora „Miniatura”, w którym zagrała w Turlajgroszku P. Tomaszuka i T. Słobodzianka oraz tytułową rolę w Czerwonym kapturku J. Brzechwy. Grała i gra nadal na deskach stołecznych teatrów: Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka, Teatru Na Woli im. T. Łomnickiego, Teatru Montownia (Wojna na trzecim piętrze), Och-Teatru. Współpracuje z warszawskim Laboratorium Dramatu, gdzie na scenie Przodownik zagrała m.in. w Malambo T. Słobodzianka oraz w Przylgnięciu P. Rowickiego. W Teatrze TV stworzyła role w spektaklach w reżyserii m.in. Macieja Dejczera, Tadeusza Słobodzianka i Izabeli Cywińskiej. Ma na swoim koncie liczne role filmowe (m.in. we Wszystko będzie dobrze T. Wiszniewskiego) i telewizyjne (np. w Bożej podszewce I. Cywińskiej). Za Fifi w Malambo otrzymała wyróżnienie na XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za rolę Zochy w Naszej klasie T. Słobodzianka została wyróżniona na 51. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

ADAM KRAWCZUK
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST (1996). Współzałożyciel a zarazem aktor i reżyser Teatru Montownia. Jego kariera artystyczna jest ściśle powiązana z działalnością Montowni. Wyreżyserował w niej spektakl O mój tato, biedny tato…. oraz one-man show Rafała Rutkowskiego Seks polski. Gra gościnnie w spektaklach Och-Teatru, Łaźni Nowej, Teatru MŁYN, Teatru Imka. Ponadto prowadzi warsztaty teatralne i wystawia spektakle z osadzonymi w zakładach karnych. Na dużym ekranie wystąpił m.in. w filmach duetu Konecki - Saramonowicz – Pół serio (2000), Ciało (2003) i Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009).

JUSTYNA KOWALSKA
Ubiegłoroczna absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Wystąpiła w dyplomach Teatru Collegium Nobilium: Barbarzyńcy w reżyserii Adama Sajnuka, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie w reżyserii Marcina Hycnara oraz Awantura w Chioggi w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

ANNA MOSKAL
Ukończyła warszawską Akademię Teatralną w roku 1998 i zadebiutowała rolą Iriny w Trzech siostrach Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W tym samym roku została aktorką Teatru Powszechnego. Na swoim koncie ma udział w spektaklach Teatru TV, przygotowywanych m.in. przez Annę Augustynowicz, Agnieszką Glińską, Jana Englerta czy Macieja Prusa. W Teatrze Powszechnym stworzyła role m.in. u Anny Augustynowicz w Powrocie na pustynię i Miarce za miarkę, Izabeli Cywińskiej w Czarownicach z Salem, Waldemara Śmigasiewicza w Kieszonkowym atlasie kobiet, Komediancie, ...jesteś piękne - mówię życiu... czy w Zbrodni i karze. Uznanie krytyki przyniosła jej również rola Helen w Sierotach wyreżyserowanych przez Grażynę Kanię.

RAFAŁ RUTKOWSKI
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST (1996). Współtwórca, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Montownia. Zagrał we wszystkich spektaklach Montowni. Wraz z dramatopisarzem Michałem Walczakiem stworzył niepowtarzalny, własny gatunek one-man show. Od lat jego talent komediowy można podziwiać w kolejnych solowych występach: To nie jest kraj dla wielkich ludzi, Ojciec polski i Seks polski, Żołnierz polski. Występuje też gościnnie w Teatrze Polonia, Och-Teatrze, Teatrze Komedia, Teatrze Łaźnia Nowa. Od kilku lat Rutkowski tworzy również scenę stand-upu w Polsce. Występował m.in. w programie „Tylko dla dorosłych” w TVP 2 oraz na wielu galach stand-upu w całym kraju. Był nominowany do Feliksów warszawskich w 2010 r. za stworzenie najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej w spektaklu Ojciec polski. Wystąpił m. in. w filmach duetu Konecki - Saramonowicz – Pół serio (2000), Ciało (2003), Lejdis (2008), Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009), Jak się pozbyć cellulitu (2011).

HENRYK SIMON
Ukończył szkołę muzyczną !ego stopnia w klasie perkusji. Obecnie student III roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował w dyplomie Teatru Collegium Nobilium - Barbarzyńcy w reżyserii Adama Sajnuka.

MACIEJ WIERZBICKI
Absolwent Wydziału Aktorskiego w warszawskiej PWST w 1996 r. Razem z Adamem Krawczukiem, Rafałem Rutkowskim i Marcinem Perchuciem od 20 lat tworzy Teatr Montownia. Występuje gościnnie w spektaklach Teatru Polonia, Och-Teatru, Studio Buffo, Teatru Łaźnia Nowa, Teatrze Imka. Zdobywca licznych nagród zespołowych dla Teatru Montownia. Na dużym ekranie wystąpił m.in. w filmach duetu Konecki - Saramonowicz – Pół serio (2000) i Ciało (2003), zagrał również w filmie Andrzeja Maleszki Magiczne drzewo (2008), Małej wielkiej miłości Łukasza Karwowskiego (2008), Ostatniej akcji Michała Rogalskiego (2009), Maratonie tańca Magdaleny Łazarkiewicz (2010), Uwikłaniu Jacka Bromskiego (2011).