Premiera spektaklu "DyBBuk”, inspirowanego żydowską legendą dramatyczną Szymona An-skiego, odbędzie się w sobotę w bielskim Teatrze Polskim. Reżyser sztuki Paweł Passini powiedział w środę, że tekst został zaadaptowany specjalnie z myślą o Bielsku-Białej.

Autor tekstu, bielszczanin Artur Pałyga za pomocą folklorystycznej historii niespełnionej miłości pary kochanków Lei i Chanana budzi nie tylko duchy jej bohaterów, ale też zapomnianej przeszłości Bielska i Białej.

„W +DyBBuku+ przechodzimy od współczesności do świata, który jest wzięty z wystawianej wielokrotnie przed wojną na deskach naszego teatru sztuki An-skiego. Umieściłem ją w kontekście bielskim i z bielskimi historiami Żydów, którzy w ogromnym stopniu współtworzyli nasze miasto. Teraz pozostało po nich puste miejsce" - powiedział Artur Pałyga.

Widzowie zobaczą w spektaklu Michała Czadernę, Kazimierza Czaplę, Jerzego Dziedzica, Piotra Gajosa, Jadwigę Grygierczyk, Martę Gzowską-Sawicką, Pawła Janysta, Ilonę Lewandowską, Sławomira Miskę, Adama Myrczka, Orianę Soikę, Darię Polasik-Bułkę, Grzegorza Sikorę, Rafała Sawickiego i Mateusza Wojtasińskiego.

„Dybuk” Szymona An-skiego jest dramatem opartym na ludowej legendzie żydowskiej o duszy zmarłego ucznia jesziwy, która wciela się w ciało ukochanej. Autor napisał go na początku XX w.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pochodzą z XVI w. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła ok. 20 proc. liczącej ponad 20 tys. ludności miasta. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli ok. 13 procent mieszkańców. Po wybuchu wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich 3 września bielscy i bialscy Żydzi zostali poddani represjom. Większość zginęła w Auschwitz. Przeżyli nieliczni.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię placówki.