Musical o Krzyżakach i Warmach, rodowitych mieszkańcach Warmii, przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Przedstawienie "Jazda na zamek" w reżyserii Tomasza Valldal -Czarneckiego będzie miało premierę w sobotę.

Twórcy przedstawiają spektakl jako "pierwszy na świecie komediowy musical krzyżacki, która ma za nic historyczne prawdy i reguły gatunku".

"Spektakl jest wszystkim po trochu: komedią, farsą, musicalem. Widowisko jest realizowane w teatrze dramatycznym, my (twórcy-PAP) wywodzimy się ze sceny musicalowej, zatem tu w Olsztynie przy realizacji możemy połączyć te dwa światy. To jest bardzo ciekawe. Aktorzy Teatru im. Jaracza, którzy na co dzień nie tańczą i nie śpiewają, wnoszą do spektaklu bardzo dobrą grę aktorską, czyli to, czego może brakować w teatrze musicalowym"- powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę reżyser widowiska Tomasz Valldal-Czarnecki.

Jak mówił, tekst autorstwa Szymona Jachimka jest komediowy i dowcipny, ale jednocześnie trudny do zagrania, bo wymagający dobrej gry aktorskiej. "W przedstawieniu jest 12 postaci i każda z nich ma swoją historię, która musi się zamknąć, przewija się z historiami innych bohaterów, w spektaklu nie ma głównego bohatera, nie ma także jednego, głównego wątku, a ten spektakl to zabawa teatrem, formą, stylami" - podkreślił Tomasz Valldal-Czarnecki.

Jak podkreślają twórcy, "spektakl jest roztańczony, rozśpiewany i bardzo śmieszny, czerpiący inspirację z +Robin Hooda- facetów w rajtuzach+, lokalnej historii oraz imponującej tradycji krzyżackiej w niszczeniu okolicznych kultur".

Historia opowiada o tym, jak w średniowieczu Krzyżacy najechali radosne i beztroskie plemię Warmów, które wycięli niemal doszczętnie. Pozostała jedna wieś w okolicach Stawigudy. Tam ostały się prawie same kobiety, jeden kaleka i jeden super - bohater Mikołaj Kopernik, dzięki któremu Warmów nie pokonali jeszcze Krzyżacy. Swoja wiedzą Kopernik dzieli się z Warmami, ale nie za darmo, bo w zamian za regularne dostawy pewnego trunku.

Reżyser podkreślił, że musicalowa historia Krzyżaków jest historią opowiedziana na nowo.

"Krzyżacy kojarzą się Polakom z powieścią Henryka Sienkiewicza, wielkim patosem, bitwą pod Grunwaldem. My piszemy tę historie trochę na nowo i inaczej. Tak jak inne narody mają świat Wikingów albo świat Indian - my mamy swoich Krzyżaków i Warmów, których zderzamy ze sobą na scenie"- zaznaczył reżyser.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowała Monika Wójcik, choreografię ułożył Michał Cyran, a muzykę skomponował Tomasz Krezymon. Aktorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny.