Teatr Dramatyczny zaprasza na inaugurację III Laboratorium Dramatu. Już 13 listopada rozpocznie się cykl otwartych czytań, podczas których jako pierwsze zaprezentujemy najciekawsze dramaty polskich i zagranicznych autorów zakwalifikowane do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: ponad granicami?”. Po każdym z czytań zapraszamy na dyskusje poświęcone współczesnej dramaturgii, w których udział wezmą autorzy sztuk, reżyserzy, aktorzy oraz zaproszeni goście. Czytania odbywać się będą w poniedziałki w Teatrze Dramatycznym przy pl. Defilad 1, w Sali im. Witolda Zatorskiego o godzinie 19:00.

W projekcie wezmą udział znani i doceniani dramatopisarze polscy i zagraniczni, między innymi: Elżbieta Chowaniec, Tomasz Man, Dana Łukasińska, Radosław Paczocha, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Sandra Szwarc, Anna Wakulik i Maria Wojtyszko. Przeczytamy dramaty, których realizacje sceniczne odbiły się szerokim echem w teatralnym środowisku, ale także teksty najnowsze, które pierwsze inscenizacje mają przed sobą. Teksty nominowane między innymi do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, realizowane w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia oraz te, które powstawały w poprzednich edycjach Laboratorium Dramatu.

„Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: ponad granicami?” to międzynarodowy projekt, w którym biorą udział m.in. teatry, festiwale i organizacje kulturalne z 10 krajów UE. Sieć ma na celu wspieranie i promowanie współczesnej dramaturgii w Europie. Temat tej edycji brzmi: „Ponad granicami?” i dotyczy szerokiej refleksji na temat istotnych aktualnych problemów Europy i jej obywateli, kobiet i mężczyzn, którzy stają wobec nich na co dzień. Pod pojęciem granic rozumiemy zarówno te, które starają się pokonać uchodźcy, szukając bezpieczeństwa w obcych i nieznanych im krajach, jak i te – fizyczne lub kulturowe – tworzone w niektórych krajach europejskich przeciwko imigrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki i/lub przeciwko Europie. Wreszcie zetkniemy się także z granicami, z którymi muszą się zmagać w swym codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami. Projekt dotyczy także granic, już w znacznie mniej dramatycznej skali, które napotykają dramatopisarze chcący rozpowszechniać swoje sztuki poza własnym krajem.

Laboratorium Dramatu to projekt o charakterze eksperymentalno-edukacyjnym powstały w 2003 roku w Warszawie przy Teatrze Narodowym, następnie działający pod egidą Towarzystwa Autorów Teatralnych, potem „Sztuki Dialogu” – Fundacji Tadeusza Słobodzianka na Rzecz Rozwoju Teatru i Dramatu, obecnie funkcjonujący w Teatrze Dramatycznym.
Jego celem jest rozwijanie i propagowanie dramaturgii jako podstawy współczesnego teatru. Spełnia funkcję zarówno teatru, placówki badawczej, jak i ośrodka edukacji, który wykorzystuje dramat jako medium do budowania społecznego dialogu.

Wstęp na czytania wolny. Rezerwacja miejsc w kasie teatru lub tel. 22 656 68 44, 721 223 372 albo mailowo: bilety@teatrdramatyczny.pl

Plan pierwszych czytań III Laboratorium Dramatu:

13.11 „Reality show(s.) Kabaret o rzeczach strasznych” Przemysława Pilarskiego, reż. Ewa Małecki
20.11 „Emigrantki” Radosława Paczochy, reż. Krzysztof Rekowski
4.12 „Dama z łasiczką” Elżbiety Chowaniec, reż. Daria Kopiec
11.12 „Yemaya. Królowa mórz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, reż. Wawrzyniec Kostrzewski