Pokazem „Szklanej menażerii” Tennessee Williamsa w reżyserii Filipa Gieldona zostanie zainaugurowana w czwartek wieczorem nowa, sezonowa przestrzeń Teatru Bagatela w Krakowie - Strefa K-805, znajdująca się na terenach powojskowych u stóp Kopca Kościuszki.

„Szklana menażeria” to pierwsza sztuka, która przyniosła sukces amerykańskiemu dramaturgowi. Opowiada o skomplikowanych rodzinnych relacjach trójki bohaterów: opuszczonej przez męża Amandy, jej kalekiej córki Laury i syna Toma, który marzy o byciu poetą. Bagatela wystawi dramat w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka. W postacie dramatu wcielą się: Ewelina Starejki, Kaja Walden, Maurycy Popiel i Maciej Sajur.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele krakowskiego teatru, czwartkowa premiera zainauguruje działalność Strefy K-805 - najmłodszej sceny Teatru Bagatela mieszczącej się u stóp Kopca Kościuszki, przy al. Jerzego Waszyngtona 1. W końcu czerwca na jej deski trafi również sztuka „Mefisto” w reżyserii Michała Kotańskiego.

Reklama

Jacek Schoen, dyrektor Teatru Bagatela ocenił, że Strefa K-805 będzie miejscem dedykowanym eksperymentowi, poszukiwaniu różnych form teatralnych, „czasem zupełnie szalonych, innowacyjnych pomysłów”.

Strefa K-805 to niemal dwa hektary zieleni, przywrócone mieszkańcom Krakowa po latach wykorzystywania przez jednostkę wojskową, od której scena wzięła nazwę. Jak wyjaśniła Magdalena Furdyna z Teatru Bagatela, w powojskowych budynkach wciąż trwają prace remontowe, aby przystosować je do działalności przez cały rok, a nie jak obecnie tylko wiosną, latem i wczesną jesienią. „Zależy nam jednak na zachowaniu obecnego charakteru powojskowych budynków” - zaznaczyła.

Przestrzeń pod Kopcem Kościuszki była już wykorzystywana przez Tetra Bagatela do realizacji przedsięwzięć teatralnych. Podczas Nocy Teatrów w 2012 roku koncert „Bagatela śpiewa” zgromadził tam 250-osobową widownię, także około 200 osób oglądało koncert-spektakl współorganizowany przez Bagatelę na zakończenie 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki. W 2016 r. w ramach Nocy Poezji w Strefie K-80 odbył się spektakl „Zbrodnia w mieście”.

Oprócz tego przez cały rok działa tam zaplecze wykorzystywane do magazynowania dekoracji, kostiumów, rekwizytów i niezbędnych materiałów do przygotowania kolejnych premier, a także pracownie budowy dekoracji oraz sala prób.