Kilkanaście przedstawień plenerowych polskich i zagranicznych teatrów znalazło się w programie XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy, który odbywać się będzie w weekendy: 23-24 czerwca oraz 30 czerwca – 1 lipca w Warszawie.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy Dariusz Jarosiński, tegoroczna edycja imprezy skupia się na teatrze bez słów.

"Jest to teatr plastyczny, teatr dźwięków, dużej formy, co powoduje, że nie ma granic stawianych bardzo często przez język. Prezentujemy teatr internacjonalistyczny. Ktoś może powiedzieć, że stanowi to jego atut, a drugi – że słabą stronę. Wydaje mi się, że w tym przypadku to atut, który dzięki realizacji w przestrzeni publicznej ma szansę dotknąć ludzi nieznających języka polskiego. Zaletą festiwalu jest też to, że funkcjonuje w tkance miejskiej, a więc pokazuje Warszawę jako miasto otwarte na różne wydarzenia, jako miejsce interaktywne, które dynamicznie reaguje na zmieniające się otoczenie" – stwierdził.

Jak dodał, Festiwal Sztuka Ulicy wciąż "pozostaje jedyną ofertą, która zajmuje się propagowaniem i prezentowaniem teatru plenerowego i ulicznego w Warszawie". "W tym roku w ramach festiwalu pokażemy wydarzenia, których premiery odbyły się na początku tego sezonu, jak chociażby +Dzieci rewolucji+ Teatru Ósmego Dnia. Będą tez projekty, które cieszą się dużą popularnością i zostały reaktywowane po wielu latach, jak +Zapach czasu. Opus 2+ Teatru KTO. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny" – poinformował Jarosiński.

Festiwal rozpocznie widowisko w wykonaniu aktorów Teatru Akt pt. "Kalos kaghatos", które łączy teatr uliczny z elementami pantomimy, teatru ruchu oraz steatralizowanymi formami aktywności piłkarskiej. Tego samego wieczoru Lwowski Teatr Woskresinnia wystawi "Mewę" w reż. Jarosława Fedoryszyna – historię o przemijaniu oraz poszukiwaniu sensu życia.

W kolejnych dniach na stołecznych placach i ulicach publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. "Cyrk bez przemocy" Teatru Klinika Lalek (reż. Wiktor Wiktorczyk) oraz "W Niemym kinie" Teatru Pantomimy Mimo (reż. Bartłomiej Ostapczuk). Na festiwalu pojawią się także goście zagraniczni: Bash Street Theatre z Wielkiej Brytanii, który zaprezentuje spektakl pt. "Bellevue Hotel" w reż. Beca Applebee oraz Le Cirque du Platzak z Holandii z przedstawieniem pt. "Kermiz" (reż. Adrian Schvarzstein).

Na zakończenie imprezy Teatr KTO wystawi "Zapach czasu. Opus 2" w reż. Jerzego Zonia. Przedstawienie, które zostało zainspirowane m.in. twórczością Marqueza, opowiada o dzieciństwie, dorastaniu, strachu i miłości.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na Rynku Nowego Miasta, Placu Defilad, w Parku Agrykola, Parku Szczęśliwickim, a także na skwerze przy stacji metra Słodowiec.

Program imprezy jest dostępny na stronie: www.sztukaulicy.pl.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dofinansowano go ze środków MKiDN oraz m.st. Warszawy.

Festiwal Sztuka Ulicy jest cyklicznym przedsięwzięciem artystycznym, organizowanym od 1993 r. Obejmuje takie dziedziny, jak: teatr, taniec, cyrk oraz performance. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Scena 96.