To bardzo aktualna sztuka o tym jak system, zagrożenie lub wyimaginowany wróg zagarnia przestrzeń społeczną i potrafi zabić człowieka - powiedział PAP Wojciech Urbański, reżyser "Łowcy" Dawn King w Teatrze Ateneum w Warszawie. Premiera na Scenie 61 - w sobotę.

Polska prapremiera sztuki Dawn King odbyła się 14 stycznia 2017 r. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl w Teatrze Ateneum jest warszawską premierą "Łowcy".

"Kierownik literacki Ateneum Tadeusz Nyczek wyszukał gdzieś ten tekst i wraz z dyrektorem naczelnym Pawłem Dangelem zaproponowali mi jego realizację" - powiedział w środę PAP Wojciech Urbański. Podkreślił, że ten tekst spodobał mu się, bo "zawiera klimatyczne i atmosferyczne odniesienia do Lyncha i Orwella". "Ale mnie przede wszystkim zaciekawiło to, że to jest teatralny thriller" - dodał.

Reżyser przyznał, że zdecydował się na wystawienie "Łowcy", gdyż "chciał się zmierzyć z takim gatunkiem, z zainscenizowaniem scen filmowych, z wytworzeniem napięcia". "Tu jest mnóstwo filmowych zmian, szybkich i dynamicznych przejść. Używamy wszystkich dostępnych technologii, np. projekcji; są zmiany świateł i dużo muzyki" - wyjaśnił.

"W warstwie wizualnej i w klimacie jest to thriller. Sam Łowca jest postacią zagadkową - trochę młodym ascetą, który w domu, do którego został wysłany, po raz pierwszy spotyka kobietę" - wyjaśnił. "Natomiast ze względu na treść jest to bardzo aktualna sztuka, powiedziałbym, o tym jak system, zagrożenie lub wyimaginowany wróg zagarnia przestrzeń społeczną i potrafi zabić człowieka" - mówił Urbański, dodając, że w spektaklu jest to "prawie dosłowne".

Reżyser zwrócił uwagę, że "Łowca" ukazuje, jak system "potrafi zabić relacje między ludźmi", "spowodować, że przestajemy sobie ufać, rozmawiać o pewnych rzeczach, a w efekcie - przestajemy być dla siebie ludźmi". Przypomniał, że podczas swoich podróży na studia reżyserskie w Rosji, gdy przejeżdżał przez Białoruś, często wyczuwał tego typu "opresyjną atmosferę społeczną".

"+Łowca+" to niepokojący i mroczny thriller w klimacie podobnym do twórczości Orwella, +Miasteczka Twin Peaks+ Lyncha i +Stalkera+ Tarkowskiego" - napisano na stronie Teatru Ateneum. "Kraj pogrążony jest w kryzysie. Pola są zalane. Brakuje jedzenia. W ludziach rodzi się strach. Kiedy okazuje się, że farma Covey'ów również nie osiągnie założonych celów władza wysyła do nich Wilhelma Bloora, żeby przeprowadził śledztwo. Wilhelm jest tresowanym od najmłodszych lat łowcą lisów, a jego misja ma na celu odnalezienie zwierząt, które odpowiadają za zarazę (...) W trakcie trwającego śledztwa rodzi się jednak więcej pytań niż odpowiedzi, a zaskakujący bieg wydarzeń na zawsze zmieni życie bohaterów" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Autorką przekładu sztuki Dawn King jest Kamila Jansen. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Elminowska, a muzykę skomponowali Wojciech Marek Urbański i Michał Bąk. Projekcje przygotował Stanisław Zaleski. Za reżyserię świateł odpowiada Aleksandr Prowaliński.

Występują: Emilia Komarnicka-Klynstra, Olga Sarzyńska, Tomasz Schuchardt i Adrian Zaremba (w roli tytułowej).

Dawn King (ur. w 1978 r.) jest angielską autorką piszącą dla teatru, filmu, radia i telewizji. Jej sztuka "Łowca" ("Foxfinder") zdobyła szereg wyróżnień, m.in. główną nagrodę w konkursie młodej dramaturgii Papatango Theatre Company (2011) oraz nagrodę dramaturgiczną Royal National Theatre (2013). W 2012 r. znalazła się na liście najlepszych sztuk Off West Endu, a Dawn King została okrzyknięta najbardziej obiecującym dramaturgiem. Na zamówienie National Theatre napisała sztukę "Salt", która zostanie wystawiona w Wielkiej Brytanii w 2019 r.

Premiera "Łowcy" – 11 maja o godz. 19 na Scenie 61 Teatru Ateneum. Kolejne przedstawienia - 12, 14-15 i 30 maja br.