Wzniosłość? Męstwo? Przygoda? Patriotyczny obłęd? Grupa uczniów zostaje namówiona do spełnienie patriotycznego obowiązku. Mamieni wizją bohaterstwa i wielkimi słowami o wspólnej sprawie zaciągają się do armii by poznać czym jest śmierć w okopach, wszy, głód i szeroko rozwarte oczy zabijanego wroga. „Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Karoliny Kirsz na motywach powieści Ericha Marii Remarque'a. Premiera już 27 czerwca 2019 w Teatrze WARSawy.

W ramach projektu Społeczna Scena Debiutów kolejna premiera. Już 27 czerwca Karolina Kirsz pokaże spektakl „Na Zachodzie bez zmian" - na motywach powieści Ericha Marii Remarque'a.

Wojna sprawia, że dotychczasowy system wartości staje się śmieszny i nieprzydatny. To doświadczenie, którego nie da się wymazać i które determinuje wszelkie międzyludzkie relacje i zachowania. Wojna zostaje w człowieku o wiele dłużej niż trwają same zmagania wojenne. Spektakl to niekończące się echa z frontu, to opowieść o zabijaniu w pojedynczych kadrach

Czym jest ból i amputowanie kończyn, czym jest strach i bestialstwo. Zostają z nich strzępy i kikuty, ponieważ pokłóciło się kilku możnych tego świata i przyszedł czas aby wyrównać rachunki...

Trwający obecnie okres pokoju jest najdłuższym w historii Polski i Europy. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które nie zaznało wojny, jej okrucieństwa i przemocy. I staliśmy się tym znudzeni. Rozwija się kult wojny jako niezwykłej przygody i kult wojowników-superbohaterów. Wokół pełno gier wideo czy rekonstrukcji wojennych. Wojna znów staje się zabawą i poezją. Trzeba przypomnieć czym tak naprawdę jest.

Wojna sprawia, że dotychczasowy system wartości staje się śmieszny i nieprzydatny. To doświadczenie, którego nie da się wymazać i które determinuje wszelkie międzyludzkie relacje i zachowania. Wojna zostaje w człowieku o wiele dłużej niż trwają same zmagania wojenne. Spektakl to niekończące się echa z frontu, to opowieść o zabijaniu w pojedynczych kadrach.

„Na Zachodzie bez zmian"

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Ola Sempruch
Muzyka: Jacek Mazurkiewicz
Asystent reżysera: Aleksandra Matlingiewicz


Obsada:

Rafał Gorczyca
Filip Krupa
Aleksandra Matlingiewicz
Jolanta Olszewska
Karol Olszewski
Radomir Respondek
Premiera 27 czerwca, godz. 20.00. Kolejny spektakl - 28 czerwca, godz. 20.00. Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7