Apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych - napisał w czwartek dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Do zajęcia wspólnego stanowiska zachęcił kierujących innymi instytucjami kultury w Krakowie.

W swoim liście Adolf Weltschek zwrócił uwagę, że choć twórcy z niecierpliwością wyczekują powrotu do pracy, to na dyrektorów placówek spada odpowiedzialność za zapewnienie im bezpieczeństwa.

"Przy tym niecierpliwym odliczaniu dni i godzin, może z racji mojego doświadczenia zawodowego i wieku, rosną we mnie również coraz mocniej znaki zapytania" - wyjaśnił Weltschek. Wskazał, że jako dyrektor teatru jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko widzów, ale także wszystkich pracowników - aktorów, członków zespołu technicznego i administracji.

Przypomniał, że w związku z luzowaniem obostrzeń wprowadzonych na terenie kraju z powodu pandemii koronawirusa, niektóre instytucje kultury mogą już wznowić swoją działalność. "Otrzymaliśmy jednocześnie odpowiednie zalecenia – próby teatralne mamy prowadzić w maseczkach i przy zachowaniu dystansu, rekomenduje się również wydzielenie stref poruszania się po planie czy scenie" - podkreślił Weltschek.

Wyjaśnił, że minister kultury Piotr Gliński przypomina dyrektorom instytucji kultury, że "wszystkie procedury związane z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności należą do dyrektora danej instytucji".

Odnosząc się do tej kwestii, kierujący krakowskim teatrem przypomniał, że z powodu sytuacji w kraju zamknięte teatry, kina i inne tego typu miejsca "z każdym dniem pogrążają się w coraz głębszej zapaści finansowej". Brakuje także, jak relacjonował, pieniędzy na zakupy środków ochronnych, a także nie ma możliwości przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa, które "w sytuacji wznowienia prób stają się niezbędne".

"Jako dyrektor placówki odpowiedzialny, jak przypomina minister, za zapewnienie ochrony pracownikom i publiczności, apeluję o rozważne i odpowiedzialne działania, a jak wykazał w ostatnich dniach przykład Łodzi, takim działaniem są testy na obecność koronawirusa w poszczególnych grupach zawodowych" - napisał Weltschek. "Dlatego apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych" - zaznaczył.

Kierujący Groteską zachęcił także do zajęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie innych dyrektorów teatrów i instytucji kultury w Krakowie. "Jestem przekonany, że nasz wspólny apel ma sens właśnie teraz. Zanim rozpoczniemy intensywne próby przed oczekiwanym otwarciem teatrów i wszystkich instytucji kultury" - oświadczył. Weltschek ocenił, że "testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę" jest "absolutną koniecznością".