W Łodzi, w ramach działającego na scenie Monopolis Artkombinatu, powstał 1* Teatr Online, który ma być odpowiedzią na ograniczenia w dostępie do kultury spowodowane epidemią koronawirusa. Codziennie w sieci prezentowane będą na żywo spektakle i koncerty muzyczne.

"Codziennie o godz. 20 w 1* Teatrze Online w płatnym streamingu prezentowane będą spektakle na żywo i koncerty muzyczne. Będzie to forma całkowicie bezpiecznego kontaktu ze sztuką - zarówno dla artystów, realizatorów, jak i dla widowni. To przywróci nam bogactwo naszego życia kulturalnego - poinformował na konferencji prasowej online dyrektor artystyczny Teatru Impro Atak Jacek Stefanik.

Jak zapowiedział, w przypadku niektórych spektakli, m.in. teatru improwizacyjnego, uwzględniony zostanie udział publiczności. Podobnie jak podczas dotychczasowych przedstawień Teatru Impro Atak, widzowie uzyskają możliwość wpływania na przebieg wydarzeń rozgrywających się na scenie.

1* Teatr Online jest przygotowany do transmisji na żywo z każdego miejsca w kraju, jednak jego główna siedziba znajduje się w łódzkim Artkombinacie w Scenie Monopolis. Nowy na kulturalnej mapie Łodzi obiekt idealnie nadaje się do transmisji online m.in. ze względu na swoje cyfrowe i internetowe wyposażenie.

Ulokowany w sieci teatr nie ma własnego zespołu aktorskiego. Z założenia jest otwarty dla wszystkich grup teatralnych w Polsce i wykonawców muzycznych. Do tej pory zainteresowanie taką formą aktywności scenicznej zadeklarowali artyści m.in. Dorota Stalińska, Jacek Kawalec, Marcin Januszkiewicz, Beata Kawka, a także Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Impro Atak. Organizatorzy zapewnili, że prowadzone są rozmowy z kilkudziesięcioma podmiotami artystycznymi. Wynagrodzeniem dla artystów będzie znaczna część przychodów ze sprzedanych biletów, których cena będzie wynosić od 5 do 20 zł.

"Od dwóch miesięcy nie wyszedłem na scenę; nie pamiętam, czy kiedyś wcześniej mi się to zdarzyło. Bardzo tęsknię za graniem w teatrze, ale w ogóle nie tęsknię za udawaniem teatru. Dlatego będę się upierał, że to, co będziemy teraz robić nie będzie żadnym teatrem online, tylko teatrem telewizji na żywo" - podkreślił aktor Mirosław Zbrojewicz.

O dużej tremie mówiła Beata Kawka, która wraz ze Zbrojewiczem wystąpi w ramach 1* Teatru Online w premierowym spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie".

"Wyobrażę sobie, jak państwo bijecie brawo" - dodała.

Z kolei dyrektor artystyczny łódzkiego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka Maciej Wojtyszko 1* Teatr Online nazwał "cudowną inicjatywą, do której jego zespół z serdecznością wyciąga rękę".

"Wszyscy uczymy się czegoś nowego. To wielka przygoda, którą kiedyś pewnie będziemy wspominać z sentymentem, bo człowiek dowiaduje się o sobie nowych rzeczy, a każda próba online jest zupełnie inna niż próba normalna. Moim zdaniem trudniejsza, ale fantastyczna - w ciągu godziny robi się więcej. Zachęcamy widzów, aby ci, którzy kochają teatr, przychodzili też do tego teatru" - mówił Wojtyszko.

Pierwszym spektaklem dostępnym w streamingu będzie autorski "Amant na czerwonym dywanie" Wojciecha Oleksiewicza z Teatru Nowego, który zaplanowano na godz. 18 w sobotę. Kolejne wydarzenia będą zaczynać się zawsze o godz. 20. Począwszy od niedzieli będą to koncert "Perfect Lady Pank" Marcina Januszkiewicza, Impro Atak "Komedia romantyczna", spektakl "Małe zbrodnie małżeńskie", w środę ponownie "Komedia romantyczna", w czwartek - koncert Ales, a w piątek występ Kwiatu Jabłoni.

1* Teatr Online powstał z inicjatywy Tygodnika Angora, łódzkiego Teatru Impro Atak, ArtKombinatu i Wioski Artystycznej Janowo koło Rewala.