Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 „w czasie zarazy” i potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.
ikona lupy />
Media

W tym roku festiwal Malta miał obchodzić hucznie swoje 30. urodziny, niestety pandemia pokrzyżowała plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia. – Chcemy obrócić na naszą korzyść to, co zazwyczaj ludzi irytuje, a co dominuje w dzisiejszym świecie – chaos, płynność i zmienność. Pozyskać to i wykorzystać dla kulturyprzeczytaj całość tekstu programowego „Malty on tour”.

Malta na twoim fyrtlu

Z mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę „Lamę” Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek, które odbędą się na wybranych podwórkach. W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w lipcu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. – Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się – tłumaczą organizatorzy w tekście programowym. Program sceny na Wilczaku, w odpowiedzi na Apel wielkopolskich artystek i artystów, współtworzyć będą twórcy i twórczynie, wyłonieni w ramach otwartego naboru, który właśnie się rozpoczął. Inicjatywa skierowana jest do artystek, animatorów kultury, grup twórczych z Wielkopolski. Chcąc wesprzeć lokalne środowisko artystyczne festiwal odda im przestrzeń na Wilczaku i zapewni wsparcie produkcyjne. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się TUTAJ.

ikona lupy />
Media

Generator Malta: Woda jest tobą

Generator Malta, program społeczno-artystyczny, przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków (przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak). Na program złożą się m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki. Projekty realizować będą m.in. Małgorzata Myślińska, Pamela Bożek, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Kolektyw Przepływ, Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba, Poznańska Orkiestra Improwizowana, Kolektyw Bojka, zespół Cukry, Pascal Marquilly i Gustavo Carvalo. Program filmowy odnoszący się do wody z perspektywy katastrofy klimatycznej będzie można śledzić na scenie na Wilczaku.

Forum: Debaty w Fundacji Malta

Forum, czyli coroczne debaty na placu Wolności zostaną przeniesione do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Natalia Hatalska, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Debaty, które poprowadzą Michał Nogaś i Karolina Lewicka, będą również transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

ikona lupy />
Media

Wydarzenia partnerskie

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Yorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt Grand (Re) Union. W programie międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna, cyfrowe czasopismo, spotkania w celu upowszechniania wiedzy powstałej w obszarze tańca i ruchu. Inauguracja projektu odbędzie się 20 czerwca rozmową z kuratorami projektu (Joanna Leśnierowska, Julie Phelps, Peter Pleyer, Marta Keil, Rivca Rubin), którzy zmierzą się z pytaniem: czy choreografia może pomóc zmienić świat? Rozmowa będzie transmitowana na żywo na stronie oraz Facebooku projektu Grand (Re) Union.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Malta będzie także wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła organizowana przez Asocjację 2006. Na placu Wolności od 29.06 do 2.07 zobaczyć będzie można retrospektywną wystawę scenografii do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku. Wiele z nich odbywało się w ramach festiwalu Malta.

ikona lupy />
Media

Festiwal na jesień

Część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez festiwal Malta u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. W koncercie weźmie udział Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego. Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

Malta krocząca

Terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami tak, aby najlepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa-zdrowia, dostosować się do warunków związanych z pandemią. W pierwszym kroku programowym odbędą się: spotkanie Forum Pandemia jako źródło kultury z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim (24.06), spektakl Shirley Valentine Krystyny Jandy na Osiedlu Powstań Narodowych (25.06) oraz dwa działania Generatora Malta: Dzikie strumienie Mateusza Kowalczyka (24-26.06) i nabór na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej Gęsia skórka (od 22.06). Kolejny krok zaplanowany został na drugi tydzień lipca.

Jak brać udział w wydarzeniach?

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.