Pierwszą w Europie retrospektywną wystawę prac Boba Dylana można oglądać w Rzymie w muzeum sztuki nowoczesnej MAXXI. Zaprezentowano tam ponad sto rysunków, obrazów, rzeźb w metalu i materiałów wideo piosenkarza, kompozytora, poety i laureata literackiej Nagrody Nobla.

W muzeum sztuki XXI wieku przedstawiono wiele nieznanych aspektów twórczości artysty, którego kariera trwa od ponad pół wieku.

W specjalnym przesłaniu z okazji otwarcia rzymskiej wystawy Dylan podkreślił, że ukazuje ona "różne punkty widzenia na kondycję ludzką" i tajemnice życia. Eskpozycja, jak dodał, "bardzo różni się oczywiście od mojej muzyki, ale ma takie same intencje".

Piosenkarz- noblista wyjaśnił, że w swoich pracach pokazał przede wszystkim amerykański pejzaż, jaki widzi się przemierzając kraj bocznymi drogami „w całkowitej wolności”. Widać na nich szosy, tory kolejowe, samochody i ciężarówki, motele i bary. Ale utrwalił też na przykład Schody Hiszpańskie w Rzymie. W tych pracach - zaznaczył artysta- „jest realizm chwili".

Można też zobaczyć niektóre najbardziej znane teksty Dylana, własnoręcznie przez niego napisane i zilustrowane.

Wystawa w muzeum sztuki XXI wieku, zaprojektowanym przez światowej sławy architekt Zahę Hadid, będzie otwarta do końca kwietnia przyszłego roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/