Rusza Polska Biblioteka Muzyczna, czyli ponad 10 tys. obiektów w cyfrowym dostępie. Działające od 75 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) otwiera swoje unikatowe zasoby - poinformował we wtorek na Twitterze Instytut Książki (IK).

Jak przypomniano na stronie IK, "PWM jest największym wydawcą nut i książek o muzyce w Polsce, a jego dynamiczny rozwój i międzynarodowy prestiż pozwalają uznawać oficynę za instytucję skutecznie promującą rodzimą twórczość muzyczną na świecie". "Przez 75 lat istnienia PWM zgromadziło setki tysięcy materiałów o wielkiej wartości kulturowej" - napisano.

"Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który umożliwia odkrywanie bogatej spuścizny PWM-u" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że "w zbiorach PWM udostępnionych online znajdują się materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki, przeznaczone dla najmłodszych adeptów sztuki muzycznej, jak i dla profesjonalistów".

Wśród kompozytorów, których utwory już teraz znajdują się w Polskiej Bibliotece Muzycznej, najliczniej reprezentowani są: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Janina Garścia, Marta Ptaszyńska, Witold Szalonek i Romuald Twardowski.

Zbiory ikonograficzne obejmują fotografie i grafiki prezentujące m.in. codzienne życie kompozytorów takich jak Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski oraz ich krewnych i bliskich.

"Wśród zasobów znajdują się także ikonografie przedstawiające sceny z życia codziennego od XIX do I poł. XX w., panoramy miast, fotografie zabytków, budynków teatrów i oper, pałaców i zamków. Wśród udostępnionych zbiorów są również reprodukcje korespondencji, rękopisów muzycznych, afisze i programy koncertowe oraz wycinki prasowe odnoszące się do życia kulturalnego wspomnianego okresu" - czytamy w informacji.

"To biblioteka online: zbiory dostępne są na jedno kliknięcie – o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na świecie, przy wykorzystaniu dowolnej przeglądarki internetowej" - napisano.

Jak wyjaśniono, w pierwszym etapie udostępnionych zostanie ponad 10 tys. obiektów cyfrowych.

"Dostępność materiałów nutowych przeznaczonych do wypożyczenia będzie znacznie łatwiejsza. Użytkownicy Polskiej Biblioteki Muzycznej będą mogli wykorzystać fragmenty utworów w swojej działalności naukowej i dydaktycznej" - podkreślono.

"PWM zaprasza do Polskiej Biblioteki Muzycznej po nuty, ikonografię i informację" - czytamy w informacji.

Zbiory PWM online znaleźć można na stronie: www.polskabibliotekamuzyczna.pl.

Polska Biblioteka Muzyczna powstała w ramach projektu "Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego".

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.