Zespoły Arrested Development z USA, Babylon Circus z Francji, Hadag Nahash z Izraela - grające muzykę różnych gatunków, kultur i tradycji - zaprezentują się podczas festiwalu "Inne Brzmienia". Piąta edycja imprezy odbędzie się w lipcu w Lublinie.

"To jeden z najważniejszych festiwali we wschodniej Polsce. Uważamy, że jego granice powinny być jak najszersze, czyli powinno się w nim pojawiać jak najwięcej różnych rzeczy, powinny się łączyć różne sytuacje, zjawiska artystyczne, aby wywoływać pewnego typu zderzenia kulturowe" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie producent wykonawczy festiwalu Janek Taraszkiewicz.

Gwiazdą festiwalu będzie zespół Arrested Development z USA, który w swoich utworach łączy różne style i gatunki muzyczne m.in. hip-hop, muzykę afrykańską, folk. Zespół cieszy się dużą popularnością na całym świecie, zdobył dwie nagrody Grammy.

Muzykę Europy Wschodniej łączoną z piosenkami francuskimi oraz reggae, jazzem, puk i dub, zaprezentuje zespół Babylon Circus z Francji, którego koncertom towarzyszy często specyficzna teatralno-komediowa oprawa.

Reklama

Na festiwalu wystąpi też grupa Hadag Nahash z Izraela, która łączy zachodni pop i funk z elementami muzyki żydowskiej, bałkańskiej a także z nowoczesnymi brzmieniami hip-hopu, rocka i reggae. Jak powiedział Taraszkiewicz, zespół ten jest obecnie jednym z najbardziej popularnych w Izraelu.

Specjalny koncert przygotowany na festiwal "Inne Brzmienia" - w bazylice ojców dominikanów na lubelskiej starówce - da wokalista Jorgos Skolias, który wystąpi razem z DJ-em Krime. "To będzie połączenie dwóch światów, wokalisty - który, śpiewa muzykę bałkańską, afrykańską, indyjską, grecką - z didżejem. Będzie to, myślę, duża niespodzianka i duże zaskoczenie" - zaznaczył Taraszkiewicz.

Po raz pierwszy w Polsce zagra - podczas festiwalu w Lublinie - zespół Shtetl Superstars z Wielkiej Brytanii. Członkowie tego zespołu pochodzą z różnych krajów i w swej twórczości łączą różne style muzyczne m.in. ska, reggae, funk. Teksty wykonywanych przez zespół utworów to najczęściej prześmiewcze historyjki dotyczące europejskich obsesji na temat imigrantów.

Podczas "Innych Brzmień" zaprezentuje się również jeden z najsłynniejszych perkusistów Trilok Gurtu z Indii, który zagra razem ze swoim zespołem. Artysta ten odwołuje się w swojej twórczości m.in. do jazzu, muzycznych tradycji indyjskich i muzyki afrykańskiej; tworzy własny, indywidualny styl.

Na festiwalu zagrają też m.in. zespół Poluzjanci, bracia Waglewscy, Tomasz Budzyński.

Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą dyskusje, wystawy, warsztaty fotograficzne i filmowe. Zaplanowano też prezentację widowiska poetycko- muzycznego pt. "Ukrainność". W spektaklu - który ma ukazywać współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji - wykorzystano m.in. fragmenty twórczości Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza, Łesi Ukrainki, Wasyla Hołobrodki. Widowisko wyreżyserowała Magdalena Warzecha. Wystąpią w nim artyści polscy i ukraińscy.

Tegoroczny Festiwal "Inne Brzmienia" potrwa sześć dni - od 6 do 11 lipca. Szczegółowy program festiwalu i informacje o występujących na nim artystach został we wtorek opublikowany na jego stronie internetowej.