"Gangnam Style" południowokoreańskiego muzyka Psy stał się najczęściej oglądanym teledyskiem w internecie, osiągając w sobotę na YouTube ponad 800 milionów odsłon i przebił tym samym popularność piosenki nastoletniego Kanadyjczyka Justina Biebera pt. "Babe".

Pod pseudonimem Psy kryje się 34-letni Koreańczyk Park Dzae Sang - krępy raper z Seulu, który m.in. dzięki swemu skocznemu tańcowi nieoczekiwanie stał się jedną ze światowych gwiazd 2012 roku.

Dodatkowym atutem, który przysporzył popularności "Gangnam Style", była seria parodii i wariacji na temat teledysku Psy. Utwór po raz pierwszy pojawił się w sieci w lipcu tego roku i już po miesiącu zdobył rzeszę fanów, także poza granicami Korei Płd.

W teledysku śmiesznie wystrojony Psy wykonuje przypominający jazdę konną taniec i śpiewa po koreańsku. Tytuł piosenki nawiązuje do zamożnej dzielnicy Seulu, Gangnam.

"To był wielki hit o globalnym zasięgu, jak nic co widzieliśmy do tej pory" - napisał YouTube blog, oficjalny dziennik internetowy, relacjonujący wydarzenia na portalu. Jak podkreślał, popularność i szybkość rozpowszechniania teledysku była niesłychana, a w wyszukiwarkach na całym świecie pojawiały się zapytania o słowa: "Psy" i "Gangnam Style".

W ciągu czterech miesięcy Psy osiągnął wynik, na który Justin Bieber musiał czekać dwa lata. "Gangnam Style" wyświetlono na YouTube 805 mln razy.

Swój własny teledysk nawiązujący do "Gangnam Style" nagrał m.in. chiński artysta i dysydent Ai Weiwei.