Amerykański bard, poeta, ikona kontrkultury lat 60., Bob Dylan rusza w trasę koncertową po Europie. 72-letni muzyk wystąpi na 33 koncertach m.in. w Danii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Holandii i Francji. Europejska część trasy odbędzie się w październiku i listopadzie.

Bob Dylan rozpocznie swoją europejską trasę koncertową w Oslo 10 października, a zakończy występem w londyńskiej Royal Albert Hall 28 listopada. Amerykański muzyk będzie promował swoją ostatnią płytę, "The Tempest", wydaną we wrześniu 2012 r.

Autor takich utworów jak "Blowing in the Wind", "Mr. Tambourine Man" czy "Like a Rolling Stone" wystąpi w Danii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Szkocji, Luksemburgu i Anglii.

Bob Dylan (ur. 1941 w Duluth) naprawdę nazywa się Robert Allen Zimmerman. Urodził się w małym, robotniczym miasteczku w stanie Minnesota, skąd często wyjeżdżał na długie, bezcelowe podróże po kraju. Zaczytywał się utworami Arthura Rimbauda, Jacka Kerouaca i marzył o życiu w drodze. Na początku lat 60. przyjechał do Nowego Jorku, gdzie - ze względu na niezwykle poetyckie i zaangażowane społecznie teksty swoich piosenek - szybko stał się sensacją estradową w klubach Greenwich Village, dzielnicy cyganerii.

W 1962 r. nagrał swój debiutancki album "Dylan", rok później ukazał się "Freewheelin'", zawierający antywojenne piosenki, "Masters of War" i "Blowing in the Wind". Młody muzyk stał się z dnia na dzień duchowym przywódcą swego pokolenia a jego utwory stały się hymnami, śpiewanymi na studenckich demonstracjach.

W 1965 r. Dylan rozwścieczył swoją folkową publiczność, przyzwyczajoną do utopijnych tekstów o lepszej przyszłości w lepszym świecie, śpiewanych przy akompaniamencie jedynie gitary akustycznej. Tymczasem na płycie "Bring It All Back Home" muzyk zatrudnił zespół rockowy. Jego teksty również przestały traktować wyłącznie o aktualnych, polityczno-społecznych wydarzeniach, stając się coraz bardziej enigmatyczne i surrealistyczne. Podczas trasy koncertowej w 1966 r. niemal każdy koncert Dylana przekształcał się w kłótnię artysty z publicznością, zarzucającą mu sprzedanie ideałów i zdradę. Historię tej trasy koncertowej opowiada film Martina Scorsese "No Direction Home".

"The Tempest", wydana we wrześniu zeszłego roku, jest 35. płytą Dylana. Muzyk co roku wymieniany jest także w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Dylan jest laureatem nagrody Pulitzera z 2008 r. za "niezwykły wpływ na muzykę popularną i amerykańską kulturę, dzięki sile poetyckiej niezwykłego kalibru" - brzmiało uzasadnienie wyboru; otrzymał także Oscara za piosenkę "Things Have Changed", umieszczoną w filmie "Cudowni chłopcy" (2000) w reżyserii Curtisa Hansona. W 2012 r. muzyk otrzymał Prezydencki Medal Wolności, został także nominowany do Orderu Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia we Francji.

Do największych przebojów Dylana należą m.in. "The Times They Are-a Changin'", "All Along The Watchtower", "Just Like a Woman", "Hurricane" i "Forever Young".

Dylan występował w Polsce trzykrotnie, po raz ostatni w 2008 r. w warszawskim klubie Stodoła.