Ten wybitny gitarzysta znany jako interpretator kanonu Astora Piazzolli, jazzowy improwizator i wirtuoz world music właśnie z muzyką Beatlesów ponownie przyjeżdża do Polski
Dzięki Beatlesom zatoczyłem pełne koło. Zacząłem moje życie, kochając Beatlesów, i nigdy nie przestałem, tak jak wielu innych gitarzystów z mojego pokolenia, chociaż poszliśmy różnymi muzycznymi drogami. Ale kiedy wracasz do muzyki Beatlesów, to tak jakbyś chciał powiedzieć: Stary! To się wciąż dzieje! I nie ma dnia, żebyśmy nie byli w jakiś sposób dotknięci przez Beatlesów. Więc ten projekt jest niezwykle satysfakcjonujący. To jak spełnienie dawno oczekiwanego marzenia” – tak o swoim najnowszym projekcie powiedział w jednym z wywiadów Al Di Meola. Ten wybitny gitarzysta znany jako interpretator kanonu Astora Piazzolli, jazzowy improwizator i wirtuoz world music właśnie z muzyką Beatlesów ponownie przyjeżdża do Polski. Wybrańcy mogli go posłuchać już półtora roku temu. Z materiałem czwórki z Liverpoolu dał porywający koncert w Sali Kongresowej, prezentując takie klasyki jak „Eleanor Rigby” czy „And I Love Her”. Piosenki znalazły się wcześniej na jego płycie „All Your Life (A Tribute to the Beatles)”. Artysta nagrał ją w słynnym Abbey Road Studios w Londynie. Teraz zagra je jednak w nieco innej wersji, bo pojawi się na scenie ze swoim kwartetem.
Meola, a właściwie Al Laurence Dimeola, będąc dzieckiem, grał na perkusji. Do czasu, kiedy usłyszał Beatlesów. Wtedy przerzucił się na gitarę. Uczył się w jednej z najważniejszych amerykańskich uczelni jazzowych, bostońskim Berklee College of Music. W połowie lat 70. dołączył do grupy Return To Forever Chicka Corei. Kapela zachwyciła nową jakością jazzu fusion. Po kilku latach Meola jednak odszedł, by rozpocząć solową karierę. Podjął też współpracę z innymi genialnymi gitarzystami: Johnem McLaughlinem i Paco De Lucią. Nagrał z nimi znakomite albumy „Friday Night in San Francisco” oraz „Passion, Grace & Fire”. Próbował sił w przeróżnych gatunkach, pracując m.in. z Janem Hammerem (kompozytorem tematów do serialu „Miami Vice”), Philem Collinsem i Paulem Simonem. Beatlesowski projekt jest jego nowym muzycznym dzieckiem i na pewno nie ostatnim.
Al Di Meola | Kraków, Łódź, Poznań | 8, 13, 25.03