Mocny, przejmujący głos Kasse Mady’ego Diabaté i mistrzowie trzech najważniejszych instrumentów używanych przez griotów. Ich występ to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć opowieść zatopioną w tradycyjnych dźwiękach Afryki Zachodniej, prowadzoną przez pradawne rytmy i melodie
Reklama

Kassé Mady Diabaté pochodzi z Mali, z jednego z najważniejszych klanów griotów. Śpiewa, a niekiedy melorecytuje, w języku bambara, odmianie języka Mandingów, którym mówi się głównie w Mali.

– Ten artysta jest ceniony za swój mocny, a przy tym ciepły baryton. Oddziałuje na wyobraźnię, przejmuje i wzrusza. To będzie niezwykły koncert. Opowieść zatopiona
w tradycyjnych dźwiękach, rytmach i melodiach Afryki Zachodniej – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Na Brave Festival 2015 Kassé Mady Diabaté wystąpi w wyjątkowym kwartecie, z wirtuozami trzech instrumentów najważniejszych dla tradycji griotów. Na balafonie zagra Lansine Kouyaté, na n’goni Badje Tounkara, a na korze Ballaké Sissoko.

– To instrumenty z bardzo bogatą tradycją. Dawniej używali ich wyłącznie grioci z dworu królewskiego ludu Mandingów i do dziś grają na nich tylko grioci pochodzący z tych klanów – wyjaśnia Sona Jobarteh, kuratorka Brave Festival 2015.

Jak brzmią te instrumenty? N’goni, najstarszy z nich, to rodzaj lutni. Balafon jest zbliżony do ksylofonu, a kora to instrument strunowy przypominający harfę. Wirtuozi prezentują pełne możliwości każdego z nich, czarując publiczność bogactwem dźwięków i harmonią. Muzyka i improwizacje doskonale współbrzmią z opowieścią Kassé Mady’ego Diabaté.
Tradycja stanowi bazę twórczości artysta, ale sięga on również po inne inspiracje. Najnowszy album Kassé Mady’ego Diabaté „Kiriké” (2014) to kolejny etap jego muzycznych poszukiwań. Swobodnie przechodzi w nich od pieśni ludowych, opowiadających o mitach i baśniach Mandingów, poprzez jazzowe synkopy, po aranżacje zbliżające się do muzyki popularnej. Album ten nagrał z zespołem, który usłyszymy podczas tegorocznej edycji Brave Festival.

Brave Festival obywa się we Wrocławiu od 11 lat. Wydarzenia towarzyszące odbywają się także w innych miastach Polski. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści dzielą się swoimi, wierzeniami oraz tradycją, ożywiając je na naszych oczach. Wbrew czasom przedłużają żywot kultury, z której się wywodzą. Z tego powodu twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Ich odwaga, to także otwartość na to co nowe. Większość, przyjeżdża z najodleglejszych zakątków ziemi. Dla wielu jest to pierwsza wyprawa poza wieś, w której się urodzili. Przyjeżdżają do Wrocławia, który staje się dla ich tradycji zupełnie nowym kontekstem i odważnie, z ogromną otwartością i hojnością obdzielają nas głębokim doświadczeniem swoich korzeni.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie.

W ramach Brave Festival odbywa się także projekt Brave Kids (bravekids.eu) oraz Przegląd Filmowy Brave Festival. Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.

Kassé Mady Diabaté
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
15 lipca 2015 r. – godz. 18:00

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Więcej informacji>>>