Abou Diarra jest nazywany „Jimim Hendrixem n’goni”. O Vieux Farka Touré The Guardian napisał, że będzie gwiazdą afrykańskiej gitary. Podczas 11. edycji Brave Festival zobaczymy dwóch muzyków, którzy w fascynujący sposób łączą tradycje Afryki Zachodniej m. in. z bluesem, jazzem i rockiem
Reklama

Abou Diarra jest mistrzem n’goni, jednego z trzech najważniejszych instrumentów griotów. Dawne tradycje myśliwych ludu Mandingo łączy z bluesem, jazzem i reggae.
– N’goni to tradycyjny malijski instrument strunowy, przypominający nieco harfę. Abou Diarra wykorzystuje go niezwykle kreatywnie, n’goni w jego rękach pełni czasem funkcję gitary, basu, a nawet perkusji. Wydobywa z tego instrumentu zaskakujące dźwięki. Stąd miano „Jimi’ego Hendrixa n’goni” – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.
Abou Diarra pochodzi z Mali. Gry na n’goni uczył się od największych mistrzów.

W młodości przewędrował boso całą Afrykę Zachodnią z n’goni na ramieniu, poznając ludowe tradycje muzyczne, a także ich współczesne modyfikacje w miastach. W jego utworach często pojawia się motyw podróży.

Gwiazda afrykańskiej gitary

Vieux Farka Touré – gitarzysta, wokalista i kompozytor – również wpisuje tradycje afrykańskiej muzyki w nowy kontekst. Pochodzi z Mali. Zaczynał swoją muzyczną podróż od gry na bębnach i na instrumencie calabash (wykonanym z tykwy) w malijskim Institut National des Arts. Później poświęcił się jednak gitarze – tak jak jego ojciec, legendarny Ali Farka Touré.
– W twórczości Vieux Farka Touré słychać dźwięki, rytmy i melodie Zachodniej Afryki, w tym dawne pieśni malijskie, a także elementy bluesa, rocka, a nawet muzyki latynoskiej. Te utwory zapadają w pamięć. Muzyk znany jest również z niezwykle energetycznych występów na żywo – opowiada Adrian Podgórny.

Vieux Farka Touré współpracuje z griotami grającymi na tradycyjnych instrumentach korze i ngoni, ale także z muzykami z całego świata. Wystąpił również w trakcie ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. The Guardian napisał o nim, że „zostanie następną afrykańską gwiazdą gitary”.

Abou Diarra

11 lipca 2015 r. – godz. 18:00
Impart, ul. Mazowiecka 17

13 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

Vieux Farka Touré

11 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Impart, ul. Mazowiecka 17

12 lipca 2015 r. – godz. 18:00
Impart, ul. Mazowiecka 17

Brave Festival

Brave Festival obywa się we Wrocławiu od 11 lat. Wydarzenia towarzyszące odbywają się także w innych miastach Polski. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści dzielą się swoimi, wierzeniami oraz tradycją, ożywiając je na naszych oczach. Wbrew czasom przedłużają żywot kultury, z której się wywodzą. Z tego powodu twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Ich odwaga, to także otwartość na to co nowe. Większość, przyjeżdża z najodleglejszych zakątków ziemi. Dla wielu jest to pierwsza wyprawa poza wieś, w której się urodzili. Przyjeżdżają do Wrocławia, który staje się dla ich tradycji zupełnie nowym kontekstem i odważnie, z ogromną otwartością i hojnością obdzielają nas głębokim doświadczeniem swoich korzeni.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie.

W ramach Brave Festival odbywa się także projekt Brave Kids (bravekids.eu) oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Zobacz bravefestival.pl>>>