Węgierski muzyk i kompozytor Tamas Somlo, najbardziej znany jako wokalista i gitarzysta popularnego w latach 70. zespołu rockowego Locomotiv GT, zmarł we wtorek nad ranem po długiej chorobie w wieku 68 lat – poinformował założyciel zespołu Gabor Presser.

Somlo był multiinstrumentalistą – potrafił grać na kilkunastu instrumentach, w tych fortepianie, gitarze i skrzypcach, ale jego ulubionym instrumentem był saksofon.

Skomponował wiele hitów Locomotiv GT i to działalność w tej supergrupie przyniosła mu największą sławę, ale w latach 60. był też przez trzy lata członkiem innego bardzo znanego zespołu węgierskiego Omega, jeszcze wtedy grającego amatorsko.

Gdy w 1984 r. Locomotiv GT wydał pożegnalną płytę i występy zespołu stały się coraz rzadsze, a potem zawiesił działalność, Somlo z powodu trudności finansowych zaczął występować w orkiestrze tanecznej w Danii.

Wrócił do kraju w 1992 r. i rozpoczął karierę solową. Wydał sześć płyt solowych, ostatnią w 2007 r. Uczestniczył też we wznowionych w 1992 r. koncertach Locomotiv GT – po raz ostatni w 2013 r.

Somlo w młodości zdobył specjalizację klauna z cyrku i w tym charakterze objechał cały świat wraz z zespołem żonglerów. Jako dojrzały już człowiek zrobił natomiast w 2004 r. dyplom prawnika.

"Nie znam człowieka, który gniewałby się na Tamasa. Skończył życie tak, jak żył: na ostatni występ, który odbył się bodaj miesiąc temu, pojechał już z wielkim trudem, ale nie zrezygnował, bo grał koncert dobroczynny dla chorych dzieci w Pecsu" – powiedział Presser.

Locomotiv GT był bardzo popularny w Polsce i wielokrotnie występował w naszym kraju. Płyta koncertowa "Locomotiv GT in Warsaw" z 1976 r. osiągnęła nakład 750 tys. egzemplarzy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska.