Amerykańska grupa metalowa Soulfly przyjedzie do Polski na dwa koncerty - 8 sierpnia formacja, której liderem jest brazylijski wokalista Max Cavalera, zagra w Gdyni, a 10 sierpnia w Warszawie. Zespół promuje swoją ostatnią płytę "Archangel", wydaną w 2015 r.

8 sierpnia Soulfly wystąpi w klubie Ucho w Gdyni. Dwa dni później muzycy przyjadą do Warszawy, gdzie zagrają w Proximie.

Gdy w 1996 r. wokalista i gitarzysta Max Cavalera ogłosił zakończenie działalności grupy Sepultura, niemal natychmiast zaangażował się w nowy projekt, Soulfly. Dla Cavalery nowy zespół miał znaczenie terapeutyczne - nie tylko rozpadła się Sepultura, jeden z najpopularniejszych trash metalowych zespołów na świecie, któremu przewodził od lat 80. W tym samym czasie w wypadku samochodowym zginął przybrany syn i przyjaciel Cavalery, Dana Wells. Wokalista złożył nową grupę, by walczyć z depresją.

Pierwszy album Soulfly ukazał się w 1998 r. Zespół tworzył Cavalera, a także Roy "Rata" Mayorga (perkusja), Jackson Bandeira (gitara) i były pracownik obsługi technicznej Sepultury, Marcello D. Rapp (bas).

Dwa lata później do sklepów trafiła płyta "Primitive", która wzbudziła mieszane reakcje. Część fanów miała za złe Cavalerze, że rozbił Sepulturę; zarzucała mu także "chowanie się" za plecami zaproszonych do nagrania albumu gości, a także sympatię wobec, coraz popularniejszej w tamtym okresie, estetyki nu-metalu. Atakowano go także za częste wykorzystywanie motywów biblijnych, akcentów religijnych w tekstach piosenek.

Wokalista nie dał się jednak zawrócić z raz obranej drogi i kontynuował pracę. Kolejne albumy przynosiły Soulfly coraz szersze rzesze fanów na całym świecie. Zmieniał się także skład formacji; do Cavalery dołączył Bobby Burns (bas), Marc Rizzo (gitara) i Joel Nunez (perkusja). W 2007 r. wokalista zaczął pracować ze swoim bratem Igorem nad materiałem, który miał złożyć się na debiutancki album grupy Cavalera Conspiracy.

Także skład Soulfly, którego występy "otwierała" Cavalera Conspiracy, ulegał nieustannym zmianom. Najważniejszym i niezmiennym ogniwem pozostawała osoba lidera.

"Archangel" - ostatni, dziesiąty, album w dyskografii Soulfly, okazał się także najkrótszą pracą formacji. Trwa zaledwie 36 minut, choć zawiera 10 utworów. Cavalerze towarzyszy Rizzo (gitara), a także Zyon Cavalera (perkusja) - syn Maxa - oraz Tony Campos (bas). Campos odszedł jednak z Soulfly zaraz po nagraniu albumu, by dołączyć do zespołu Fear Factory. Podczas koncertów obowiązki basisty pełni Mike Leon.

Supportem Soulfly podczas obu koncertów będzie polski zespół Calm Hatchery.