Maria Włoszczowska będzie reprezentować Polskę w finałowym, czwartym etapie 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jury konkursu podało we wtorek wieczorem nazwiska siedmiorga finalistów.
Youtube

Przesłuchania uczestników ostatniego etapu konkursu potrwają od czwartku do soboty. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków.

We wtorek zakończyły się przesłuchania uczestników trzeciego etapu. Wzięło w nich udział 13 muzyków, w tym czworo Polaków. Decyzją jury w czwartym etapie wystąpią: Richard Lin (Tajwan/USA), Ryosuke Suho (Japonia), Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja), Luke Hsu (USA), Bomsori Kim (Korea Południowa), Maria Włoszczowska (Polska) i Seiji Okamoto (Japonia).

Przewodniczący jury Maxim Vengerov pogratulował uczestnikom trzeciego etapu, podkreślił, że był on bardzo trudny. "Wyczekujemy już z niecierpliwością kolejnego etapu, który będzie zwieńczeniem tego fantastycznego maratonu" - powiedział.

Dyrektor konkursu Andrzej Wituski poinformował we wtorek, że jury nie punktowało uczestniczącego w trzecim etapie, reprezentującego Polskę Roberta Łaguniaka, który zgłosił niedyspozycję. Poinformował też, że dwoje uczestników miało równą liczbę punktów - jury zdecydowało dopuścić obu skrzypków do finału.

W czwartym etapie konkursu uczestnicy zagrają z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wybrane koncerty skrzypcowe, w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego.

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Wszystkich osobiście przesłuchał Maxim Vengerov. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 100 tys. euro.

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tegoroczny konkurs transmitowany jest na antenach Polskiego Radia i TVP oraz w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com.15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)