Herbie Hancock, Dianne Reeves, Chris Botti oraz John Scofield wystąpią na Młyn Jazz Festival, który w lipcu odbędzie się w Jaroszowicach (Małopolskie) – podali organizatorzy. Miłośnicy jazzu będą mogli posłuchać m.in. też Stanisława Soyki i Wojciecha Karolaka.

Główna arena festiwalowa stanie przy hotelu Młyn Jacka w Jaroszowicach koło Wadowic. Tam 6., 7. i 8 lipca wystąpią największe gwiazdy. W Jaroszowicach koncertować będą również: grupa Marty Król i Piotra Tomaszewskiego, zespół The Brand New Heavies i Maria Sadowska.

Finał nastąpi 9 lipca w Wadowicach. Piotr Wyrobiec, szef Wadowickiego Centrum Kultury, które współorganizuje imprezę, powiedział, że program ostatniego dnia nie jest jeszcze sprecyzowany. „Planujemy otwarty koncert w parku miejskim oraz konkurs dla młodych muzyków jazzowych” – powiedział.

Amerykański pianista jazzowy i kompozytor Herbie Hancock jako nastolatek występował w towarzystwie orkiestry symfonicznej z Chicago. Później zafascynowała go twórczość Oscara Petersona i Billa Evansa, która pchnęła go w kierunku jazzu. Był członkiem kwintetu Milesa Davisa - razem z Ronem Carterem i Tonym Williamsem stworzył najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu. Po rozpoczęciu solowej kariery nagrał ponad 40 płyt. Kilkanaście razy odbierał nagrodę muzyczną Grammy. Za muzykę do filmu „Około północy” w reżyserii Bertranda Taverniera otrzymał statuetkę Oscara.

Dianne Reeves uznawana jest za jedną z najwybitniejszych - obok Dee Dee Bridgewater, Diany Krall i Cassandry Wilson - wokalistek jazzowych. Zadebiutowała w 1977 r. albumem „Welcome to my love". Sześć lat później znalazła się w zespole folkowego pieśniarza Harry'ego Belafonte. Artystka wplata w repertuar wątki tzw. muzyki świata, muzyki latynoskiej i popu. W 2002 r. wystąpiła podczas ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Na koncie ma 4 nagrody Grammy.

Trębacz smoothjazzowy Chris Botti w ciągu ostatnich 3 dekad nagrywał i występował m.in. ze Stingiem, Lady Gagą, Michaelem Buble, Paulem Simonem, Stevenem Tylerem, czy Frankiem Sinatrą. Jego płyty rozeszły się w nakładzie ponad 4 mln egzemplarzy. Otrzymał statuetkę Grammy.

Amerykanin John Scofield uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu. Współpracował z najwybitniejszymi osobowościami współczesnej muzyki improwizowanej, takimi jak Miles Davis, George Duke, Joe Lovano, Chick Corea, Pat Metheny i Chet Baker.

Młyn Jazz Festival odbędzie się po raz 7. W przeszłości występowali na nim m.in. Basia Trzetrzelewska, Urszula Dudziak, Candy Dulfer, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak i Włodek Pawlik.