Ponad 30 zespołów bluesowych z Polski i zagranicy, m.in. The Original Blues Brothers Band, Doyle Bramhall II, Fantastic Negrito czy Dżem - wystąpi podczas 10. edycji Suwałki Blues Festival. Imprezę zaplanowano w dniach 6-9 lipca.

Suwałki Blues Festival to największy - jak mówią organizatorzy z Suwalskiego Ośrodka Kultury - plenerowy festiwal bluesowy w kraju.

W czwartek ogłoszono wszystkich artystów, którzy w tym roku przyjadą do Suwałk. W sumie odbędzie się ponad 40 koncertów plenerowych i w klubach festiwalowych artystów m.in. z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Irlandii czy Danii.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Bogdan Topolski, tegoroczny line-up jest na bardzo dobrym poziomie i udało się zaprosić różnorodnych artystów.

Festiwal tradycyjnie otworzy koncert "Jan Chojnacki przedstawia" (Chojnacki prowadzi w radiowej Trójce program "Bielszy odcień bluesa"). W tym roku na scenie wystąpi Martyna Jakubowicz i Przyjaciele oraz Jan Gałach Band.

Jedną z gwiazd kolejnych dni będzie legendarny amerykański zespół The Original Blues Brothers Band założony w latach 70. ubiegłego wieku. Zespół zaczął być znany po wydaniu płyty "Briefcase Full of Blues" oraz filmie "The Blues Brothers".

Wystąpi również jeden z najwyżej ocenianych współczesnych gitarzystów - Doyle Bramhall II. Będzie to jedyny koncert artysty w Polsce.

Będzie można posłuchać Fantastic Negrito, laureat nagrody Grammy. Jego wydany w ubiegłym roku album "The Last Days Of Oakland" otrzymał Grammy w kategorii najlepszy współczesny album bluesowy.

Wśród polskich gwiazd bluesa wystąpi - legendarny bluesowo-rockowy zespół Dżem. Na suwalskiej scenie wystąpi po raz trzeci.

W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs zespołów bluesowych. Nagrodą jest 10 tys. zł oraz występ na głównej scenie festiwalu. Zespół zostanie też zakwalifikowany do European Blues Challenge 2018.

Suwałki Blues Festival to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce, który co roku gromadzi kilka tysięcy fanów z całego świata. Kwartalnik "Twój Blues" dwa razy uznał festiwal za wydarzenie bluesowe roku: w 2008 i 2012 r. W tym roku nominowany jest do nagrody Podlaska Marka. Suwałki Blues Festiwal jest organizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Kultury.