W poniedziałek rozpocznie się 14. edycja festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Koncerty - przede wszystkim dawnej muzyki francuskiej - rozbrzmiewać będą przez cały Wielki Tydzień i Wielkanoc w salach koncertowych i kościołach.

W programie festiwalu znalazło się 11 koncertów. W tej edycji zaprezentowane będą przede wszystkim arcydzieła muzyki francuskiej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Francji oraz innych państw Europy.

Pieczę nad programem i kształtem artystycznym tegorocznej edycji wydarzenia sprawuje czołowy francuski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Le Poeme Harmonique, Vincent Dumestre. Wystąpi on wraz ze swoją formacją na czterech koncertach.

Misteria Paschalia będą się składać z dwóch głównych pasm programowych. Główne - zatytułowane Vanitas (Marność) zainauguruje w Wielki Poniedziałek polska prapremiera dzieła Claudia Monteverdiego "Selva Morale e Spirituale" w kościele św. Katarzyny. W Wielki Wtorek w kościele Bożego Ciała zabrzmi muzyka kompozytorów francuskiego baroku: Michela Corrette'a, Marca-Antoine'a Charpentiera i Jeana Gillesa. Szczególnie interesująco zapowiada się "Messe des Morts" (Requiem) mało znanego w Polsce Jeana Gillesa. Będzie to pierwsze w Polsce wykonanie jego mszy żałobnej.

W Wielką Środę w kościele św. Katarzyny odbędzie się światowa prapremiera oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") włoskiego kompozytora Antonia Draghiego. W Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi monumentalne dzieło niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna - "Brockes-Passion". "Stabat Mater" włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego zostanie wykonane w tej samej sali w Wielki Piątek.

Tradycyjnie już wielkosobotni koncert odbędzie się w znajdującej się 101 metrów pod ziemią zabytkowej Kaplicy św. Kingi Kopalni Soli w Wieliczce. Widzowie usłyszą "Stabat Mater" autorstwa XVIII-wiecznego włoskiego kompozytora Luigiego Boccheriniego.

W Wielką Niedzielę w ICE Kraków królować będzie muzyka wybitnego francuskiego kompozytora barokowego i wieloletniego dyrektora orkiestry przy wersalskiej Chapelle Royal - Michela Richarda de Lalande'a. Po raz pierwszy na świecie zostaną wykonane jego "Te Deum" i motety.

W Poniedziałek Wielkanocny, na zakończenie festiwalu w ICE Kraków podczas recitalu Arie e concerti zabrzmią najpiękniejsze fragmenty ze słynnych oper Antonia Vivaldiego i George'a Friderica Handla.

Drugim pasmem koncertowym będzie Tenebrae (Ciemność), czyli cykl nastrojowych wieczornych koncertów, odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała, będących prezentacją muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakich dokonali do tekstów Lamentacji Jeremiasza. W Wielki Wtorek po raz pierwszy polska publiczność usłyszy "Ciemne jutrznie" Sebastiena de Brossarda. W Wielką Środę zaplanowano światową premierę "Lecons de Tenebres Pour Le Jeudi Saint" Charlesa de Villeneuve'a.

Jak poinformowali organizatorzy, począwszy od 14. edycji festiwal Misteria Paschalia rozpoczyna współpracę z francuskim kanałem Mezzo, poświęconym w całości muzyce poważnej i jazzowej. Telewizja ta będzie transmitować koncert inauguracyjny. Zaplanowano również dwie retransmisje koncertów oraz cykl programów relacjonujących wielkotygodniowe wydarzenia, prezentujących wnętrza sakralne Krakowa, Kopalnię Soli w Wieliczce i oddających atmosferę Świąt Wielkiej Nocy pod Wawelem.

W ramach festiwalu przygotowano specjalną atrakcję dla seniorów - bezpłatne próby otwarte, które odbędą się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE. Dla młodych melomanów organizatorzy przygotowali wieczorne warsztaty młodzieżowe w ramach cyklu Tenebrae. Odbędą się one wieczorem w Wielką Środę i Wielki Czwartek w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Honorowy patronat nad krakowskim festiwalem objął Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.