23 koncerty znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, który rozpocznie się 15 sierpnia – poinformowali w czwartek organizatorzy wydarzenia. Pod Wawelem wystąpią m.in. Grigorij Sokołow, London Brass, Chanticleer i Jordi Savall.

Festiwal Muzyka w Starym Krakowie odbędzie się po raz 42. i jak mówił jego dyrektor artystyczny Stanisław Gałoński to wydarzenie, które "wrosło w pejzaż Krakowa".

"Prezentujemy muzykę o charakterze klasycznym, choć nie stronimy od tego, żeby od czasu do czasu pokazać coś z muzyki XX wieku, czy zupełnie współczesnej albo egzotycznej z odległych krajów. To ubarwia nasz festiwal, ale trzonem pozostaje muzyka klasyczna" – mówił na konferencji prasowej Stanisław Gałoński. Dodał, że festiwal służy także promocji polskich artystów.

Tym, co go wyróżnia spośród innych wydarzeń, jest połączenie muzyki i architektury. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach, na dziedzińcach i krużgankach. W tym roku muzyka będzie rozbrzmiewać m.in. w kościołach oo. Augustianów, oo. Bernardynów, oo. Jezuitów, opactwie Benedyktynów w Tyńcu, synagodze Tempel, w Kopalni Soli w Wieliczce i na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się 23 koncerty. Wystąpią m.in. pianista Grigorij Sokołow, dziesięcioosobowy zespół muzyków grających na instrumentach dętych London Brass, męski zespół wokalny Chanticleer, Philharmonia Quartett z Berlina, Sinfonietta Cracovia i laureatka I miejsca w Międzynarodowy Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze, Jordi Savall i Dimitri Psonis, prawosławny zespół wokalny Optina Pustyń, a w finale Trondheim Barokk z Norwegii. Obok znanych już artystów w cyklu "Młode talenty" zaprezentują się muzycy dopiero zaczynający swoją karierę.

Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" potrwa od 15 do 31 sierpnia. Jego młodszym "bratem" jest organizowany po raz czwarty Festiwal w Starym Lwowie, który odbędzie się między 13 a 29 sierpnia. "Mamy we Lwowie wspaniałe zabytki, o których nawet mieszkańcy miasta niewiele wiedzą. Takiego festiwalu – promującego starą, historyczną architekturę – nam brakowało. Bardzo się cieszymy, że możemy zaprosić melomanów po raz czwarty tym razem na 11 koncertów" – mówił dyrektor artystyczny tego festiwalu Jurij Łuciw, dziękując za wsparcie organizacyjne ze strony Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".