Główne wydarzenia piątej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, z udziałem zespołów z najdalszych zakątków świata, odbędą się w ten weekend w Myślenicach, a także Miechowie i Zawoi. Centrum festiwalowych wydarzeń będzie myślenicki rynek.

Jak zapowiadają organizatorzy, jubileuszowa edycja imprezy ma wyjątkowy charakter. „Nie tylko ze względu na ciekawy program, ale także z uwagi na wpisanie niektórych jego części w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” - zaznaczył Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu.

Główne wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w ten weekend. Podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego zaprezentują się wieczorem na scenie na myślenickim rynku wszystkie grupy uczestniczące w Festiwalu z: Indonezji, Słowacji, Rumunii, Serbii, Kolumbii, Turcji, Rosji, Indii, Zimbabwe, i Polski. Widowisko połączono z ceremonią prezentacji flag narodowych oraz krajów pochodzenia artystów.

"To na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę, to urodzinowa potańcówka, na którą zapraszamy w sobotę. Rynek w Myślenicach zamieni się w największy w Polsce taneczny parkiet, gdzie z okazji piątych urodzin festiwalu będzie można zatańczyć do folkowych przebojów grupy Wowakin. Potańcówkę poprowadzi zespół Woda na Młyn" – dodał Szewczyk.

Według niego wydarzenia festiwalowe koncentrują się przede wszystkim na szeroko pojętym etno - rozumianym i interpretowanym przez zróżnicowane działania. Koncerty plenerowe przewidziano także w Miechowie i Zawoi. Wezmą w nich udział zagraniczne zespoły pieśni i tańca oraz goście specjalni m.in. Goorala, zespołu Wowakin i Sokół Orkiestra.

Festiwal organizowany jest przez Gminę Myślenice, a współfinansowany m.in. przez Województwo Małopolskie.