Ponad 100 artystów z kilkunastu krajów wystąpi na 20 koncertach podczas Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019, który rozpocznie się 2 lipca – podali w czwartek organizatorzy. W programie znalazły się także warsztaty pieśni i tańców tradycyjnych z różnych stron świata oraz noce tańca.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreśla, że organizowany po raz dwudziesty pierwszy festiwal zdążył zaskarbić sobie sympatię tysięcy wielbicielki muzyki etno. Jak dodał to folkowa podróż po trzech kontynentach.

Motyw tegorocznego festiwalu to "Spotkanie. Muzyka ponad podziałami". Nawiązuje do niego m.in. spektakl baletowy "Bursztynowe drzewo" w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej i wykonaniu Art Color Ballet.

"Bardzo zależy nam, aby zaakcentować dialog międzynarodowy i międzykulturowy oraz rolę muzyki jako międzynarodowego języka porozumienia. W szczególny sposób ideę spotkania urzeczywistni koncert rosyjsko-ukraińskiej grupy Virtualnaja Derevnia" – powiedział PAP dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński.

Dodał, że publiczność będzie miała okazję usłyszeć także grupę z pogranicza polsko-białoruskiego: Todara Wajciuszkiewicza z polskim zespołem Czeremszyna. "Gościem festiwalu będzie też Aziza Brahim – pieśniarka, urodzona w obozie dla uchodźców w Sahrawi. Jej twórczość – zakorzeniona w tradycji lokalnej to dzisiaj ważny głos uchodźców, który dawno już przekroczył barierę murów dzielących Maroko i Saharę Zachodnią" – podkreślił Słowiński.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, w Alchemii i klubie Strefa, a plenerowe na Powiślu pod Wawelem i po raz pierwszy w Nowej Hucie, na scenie teatralnej oraz plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury.

W festiwalowym pasmie "Scena inspiracje" występować będą zespoły, które sięgają po motywy z muzyki ludowej, ale przetwarzają je w swój własny sposób. Publiczność na koncertach w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszy: obwołanego Paganinim XXI wieku węgierskiego skrzypka Felixa Lajko i jego trio, jedną z najbardziej oryginalnych artystek europejskiej sceny etnojazzowej Tamarę Obrovac oraz Tomasza Kukurbę altowiolistę i wokalistę formacji Kroke, który zagra ze skrzypkiem młodego pokolenia – Stanisławem Słowińskim.

W krakowskiej Alchemii zaplanowano koncert "Artisena" kwintetu Joachima Mencla inspirowany motywami muzyki ludowej oraz występ formacji Trimagine i Marizy Nawrockiej, która zaprezentuje pieśni jidysz przełomu XIX i XX wieku

W drugim festiwalowym nurcie "In Crudo" wystąpią muzycy wierni rdzennym brzmieniom muzyki ludowej. "Dzięki nim i przeprowadzanym przez nich rekonstrukcjom dawnych pieśni, one wciąż istnieją, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Doskonałym przykładem jest twórczość serbskiej artystki Svetlany Spajić – międzynarodowe uznanie przyniosła jej zespołowi wierność dawnym zasadom tradycyjnego śpiewu i rewelacyjne, bezkompromisowe, emocjonalne koncerty" – wyjaśnił Słowiński.

W tym cyklu wystąpi również pochodząca ze Spisza poetka i pieśniarka Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała oraz grupa Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa, która rekonstruuje m.in. archaiczne pieśni tradycyjne dorzecza Dniepru i Wołgi.

5 i 6 lipca festiwalowa publiczność za sprawą zespołu Bel Air de Forró będzie się bawić w plenerze w brazylijskich rytmach. Wystąpią też zespoły Loogaroo z Belgii i Mr. Folxlide z Czech reprezentujące scenę balfolk czyli modny w Europie nurtu czerpiący z tradycji muzyki tanecznej m.in. Portugalii, Włoch, Szwecji i Polski. Na scenie plenerowej na Powiślu zagrają też m.in. grupa Muzicka & Draguni (Słowacja) i węgierska formacja Meszecsinka.

Wstęp na wszystkie koncerty plenerowe jest wolny. W niedzielę 7 lipca zamknie je – na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury – specjalizujący się w muzyce gospel Manchester Inspirational Voices z Wielkiej Brytanii.

Festiwalowi towarzyszy program edukacyjny, na który złożą się warsztaty pieśni serbskich, ukraińskich, rosyjskich, warsztaty bluesa oraz tradycyjnych tańców: polskich, włoskich i brazylijskich.

W klubach Strefa i Alchemia zaplanowano noce tańca z muzyką włoską, w rytm balfolk, etnoelectro i dedykowane tańcom tradycyjnym Europy Środkowej.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie ROZSTAJE u Zbiegu Kultur i Tradycji, miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie gminy Kraków, Narodowego Centrum Kultury oraz województwa małopolskiego.