Wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru i sztuk wizualnych z udziałem publiczności i online - są w programie tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się na początku września w Łodzi. Jego organizatorzy poinformowali, że rusza sprzedaż biletów.

Organizowany od kilkunastu lat festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne przez uniwersalny język sztuki odwołują się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości – polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

W tym roku z uwagi na pandemię impreza potrwa krócej niż w poprzednich latach, a jej program został dostosowany do sytuacji sanitarnej. Hasło tegorocznego festiwalu - "Przyszłość bez powrotu" - nawiązuje do obecnej pandemicznej rzeczywistości.

W programie festiwalu znalazły się m.in.: koncert niemieckiego multiinstrumentalisty Niklasa Paschburga; spacer szlakiem Łodzi, której nie ma; warsztaty taneczne Gaga/people z izraelską artystką Adi Weinberg, cyrkowe warsztaty dla dzieci oraz swingująca potańcówka z Big Bandem Akademii Muzycznej w Parku Ocalałych. Będzie można wziąć udział także w towarzyszącym festiwalowi performatywnym czytaniu dramatu Antoniego Czechowa "Płat-ON/OFF" w Teatrze Nowym.

Otwarty dla publiczności będzie pokaz "Widma, Fotografie, Wspomnienia" na motywach "Nie ma" Mariusza Szczygła w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i z udziałem autora w OFF Piotrkowska.

"Nielimitowana widownia może także zasiąść przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych oraz przy radioodbiornikach. Posłuchać i zobaczyć będzie można: Niklasa Paschburga oraz wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej, wykonawców koncertu +WFO goes jazzy!". Na antenie Radia Łódź transmitowany będzie także koncert duetu Karaś/Rogucki, natomiast na facebookowym profilu FŁ4K będzie można obejrzeć na żywo streaming z performance’u +Siostry+ i spotkania z Mariuszem Szczygłem" - informują organizatorzy Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Przyznają jednocześnie, że pandemia pokrzyżowała plany zaproszenia artystek z Ukrainy i Rosji, na których przyjazd mieli nadzieję jeszcze w czerwcu.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 września. Na niektóre wydarzenia będą obowiązywały bilety, których sprzedaż właśnie ruszyła.

"Ze względu na pandemiczne obostrzenia liczba uczestników będzie mniejsza niż wskazywałaby na to liczba miejsc na widowni w Teatrze Lalek Arlekin, Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki czy koncertowym studiu im. Henryka Debicha w siedzibie Radia Łódź, gdzie odbędą się tegoroczne wydarzenia" - mówi producentka Festiwalu Łódź Czterech Kultur Kamila Golik.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 300 tys. zł, dotacja miejska i od partnerów oraz sponsorów.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasadorowie Niemiec, Ukrainy i Izraela, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.(PAP)

autor: Jacek Walczak