Formułę koncertów na żywo, ale i przekazów internetowych będzie miał 22. Festiwal EtnoKraków/Rozstaje, który rozpocznie się we wtorek. Tematem tegorocznej edycji jest „dialog”, który w dobie pandemii nawiązuje m.in. do deficytu bezpośrednich relacji międzyludzkich.

„Usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów” – zapewnił na stronie internetowej festiwalu EtnoKraków/Rozstaje jego dyrektor Jan Słowiński.

22. festiwal odbędzie się w formule zarówno koncertów na żywo, organizowanych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, jak i transmisji internetowych – będą one dostępne również po wydarzeniu, aby publiczność mogła wracać do festiwalowych wydarzeń.

EtnoKraków/Rozstaje otworzy we wtorek wirtualny wernisaż, gdzie podziwiać będzie można najlepsze prace zgłoszone do międzynarodowego konkursu na plakat „EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość”. Publiczność obejrzy wydarzenia także za pośrednictwem Facebooka.

Planowane w tej edycji koncerty plenerowe odbędą się w Fortach Kleparz (sobota), koncerty kameralne - w klubie Strefa (środa-piątek), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa oraz w ŻyWej Pracowni (wtorek-piątek).

W sobotę w Fortach Kleparz zagra południowoamerykański zespół Derico Alves Forró Band, który był już gościem ostatniego „etnosylwestra”w Krakowie. Na scenie pojawi się także polska grupa Sokół Orchestra. Tradycyjną muzykę perską i poezję sufickiego mistyka Rumiego przybliży irańskie Hamdam Trio. Ostatni festiwalowy występ w Fortach Kleparz należeć będzie do krakowskiej formacji KROKE. Artyści tej grupy tak mówią o swojej muzyce: „Improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać”. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Na scenie kameralnej festiwalu (środa-piątek) pojawią się m.in. syryjski kompozytor i multiinstrumentalista Wassim Ibrahim wraz z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Marokański artysta Mustapha El Boudani, inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja, wystąpi w duecie z polską wokalistką Anną Witczak – członkinią zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod dyrekcją Michała Czachowskiego.

Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Przegląd współfinansują gmina miejska Kraków i województwo małopolskie.