„Usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów” – zapewnił na stronie internetowej festiwalu EtnoKraków/Rozstaje jego dyrektor Jan Słowiński.

22. festiwal odbędzie się w formule zarówno koncertów na żywo, organizowanych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, jak i transmisji internetowych – będą one dostępne również po wydarzeniu, aby publiczność mogła wracać do festiwalowych wydarzeń.

EtnoKraków/Rozstaje otworzy we wtorek wirtualny wernisaż, gdzie podziwiać będzie można najlepsze prace zgłoszone do międzynarodowego konkursu na plakat „EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość”. Publiczność obejrzy wydarzenia także za pośrednictwem Facebooka.

Planowane w tej edycji koncerty plenerowe odbędą się w Fortach Kleparz (sobota), koncerty kameralne - w klubie Strefa (środa-piątek), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa oraz w ŻyWej  Pracowni (wtorek-piątek).

W sobotę w Fortach Kleparz zagra południowoamerykański zespół Derico Alves Forró Band, który był już gościem ostatniego „etnosylwestra”w Krakowie. Na scenie pojawi się także polska grupa Sokół Orchestra. Tradycyjną muzykę perską i poezję sufickiego mistyka Rumiego przybliży irańskie Hamdam Trio. Ostatni festiwalowy występ w Fortach Kleparz należeć będzie do krakowskiej formacji KROKE. Artyści tej grupy tak mówią o swojej muzyce: „Improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać”. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Na scenie kameralnej festiwalu (środa-piątek) pojawią się m.in. syryjski kompozytor i  multiinstrumentalista Wassim Ibrahim wraz z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Marokański artysta Mustapha El Boudani, inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja, wystąpi w duecie z polską wokalistką Anną Witczak –  członkinią zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod dyrekcją Michała Czachowskiego.

Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Przegląd współfinansują gmina miejska Kraków i województwo małopolskie.