Szarłat przeprowadziła szereg rozmów z pierwszymi gwiazdami telewizji. Opowieść przedstawiona w "Prezenterkach" rozpoczyna się w 1957 roku. To półwieczna historia polskiej telewizji, która w tym czasie przeszła dwie rewolucje: przejście od telewizji na żywo do nagrywania programów oraz przemianę telewizji czarno-białej w kolorową.
Na potrzeby książki ekskluzywnych wywiadów udzieliły: Edyta Wojtczak, Krystyna Loska, Bożena Walter, Bogumiła Wander i Katarzyna Dowbor.
Słynne spikerki opowiedziały o swojej pracy i życiu prywatnym. Skąd wzięły się w telewizji; czy dużo zarabiały; czy polityka miała wpływ na ich pracę; jak przygotowywały się do prowadzenia festiwali w Opolu i w Sopocie; na czym polegały ich wpadki; co obecnie robią i co myślą o dzisiejszej telewizji; czy chciałyby do niej wrócić?
"Dla mnie to były złote lata. Lata młodości, wspaniałych ludzi wokół" - wspomina Bogumiła Wander.
"Stanowiliśmy małe, hermetycznie grono. Spikerzy byli telewizyjną elitą. Jak człowiek został spikerem, musiał być najlepszy" - mówi Katarzyna Dowbor, ostatnia spikerka Telewizji Publicznej.
Jedyną osobą, która nie udzieliła wywiadu Aleksandrze Szarłat, jest Irena Dziedzic - najstarsza z pań i pierwsza spikerka Telewizji Publicznej. To właśnie ona prowadziła pierwszy polski talk-show "Tele-echo". To ona tworzyła polską telewizję.
Dziedzic wprowadziła do studia Edytę Wojtczak, która wcześniej pracowała w wojskowości, a później stała się gwiazdą.
Szarłat zadbała, by w "Prezenterkach" poza wywiadami przedstawić rzeczywistość obyczajową, społeczną i kulturalną, w jakiej wszystko się odbywało i zmieniało.
"Prawdziwa telewizja to dramaturgia, w której Edyta Wojtczak może nagle przerwać swoją wypowiedź i spytać: - co u pana słychać? I widz jej odpowie. Głośno! Sam u siebie w domu! Coraz częstszy powrót do improwizowanych programów, prowadzonych na żywo potwierdza, że telewizja +z puszki+ ostatecznie nie sprawdziła się. Tylko gdzie dziś na naszych ekranach nowe Ireny Dziedzic i Loski...?" - mówił kilka lat temu, wspominając dawną telewizję, Adam Hanuszkiewicz.
Każdą z bohaterek książki charakteryzowała oryginalna osobowość i niepowtarzalny styl pracy. Irena Dziedzic sama pisała pytania i odpowiedzi do "Tele-echa"; Edyta Wojtczak wyglądała jak słodka "dziewczyna z sąsiedztwa"; Krystyna Loska zawsze dystyngowana; Bożena Walter zapowiadająca program z pamięci; Bogumiła Wander o hollywoodzkiej urodzie oraz Katarzyna Dowbor, która postanowiła mówić do widzów na stojąco...
To wszystko czytelnicy przypomną sobie w książce "Prezenterki", która ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.