Nowa książki noblisty Mo Yana, ostatni tom "Dziennika" Mrożka, rozmowy z Marią Czubaszek i Markiem Raczkowskim, książki Carriere'a, Coetzeego, Kinga, Monroe, reportaże Littella i Aleksijewicz - to niektóre nowości wydawnicze, których można się spodziewać w 2013 roku.

Na początku roku ukaże się kolejna książka tegorocznego noblisty, chińskiego pisarza Mo Yana "Zmiany" (W.A.B). W "Zmianach" Mo Yan wspomina swoje losy, od dzieciństwa, które przypadło na lata 60., po chwilę obecną. Opisuje najnowsza historię Chin z perspektywy zwykłego człowieka, a nie wielkiej polityki. W.A.B. przygotowuje wydania kolejnych książek noblisty.

Nowa powieść uhonorowanego nagrodą Angelusa za "Mesjaszy" węgierskiego pisarza Gyorgye'a Spiro "Iksowie" (W.A.B.), ukaże się w marcu. Pisarz kolejny raz odwołuje sie do polskiej historii. Akcję umieścił w XIX-wiecznej Warszawie, a bohaterem opowieści jest Wojciech Bogusławski. Gdy "Iksowie" ukazali się w 1981 roku na Węgrzech, autor został w Polsce oskarżony o szarganie świętości narodowych, odebrano mu stypendium i zakazano wjazdu do kraju. Drzewo Babel na drugą połowę lutego zaplanowało książkę "Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata" francuskiego pisarza i scenarzysty (m.in. Wajdy i Bunuela) i podróżnika Jean-Claude Carriere'a, znanego polskim czytelnikom m.in. jako autor "Alfabetu zakochanego w Indiach" i "Alfabetu zakochanego w Meksyku".

"Intryga małżeńska" Jeffreya Eugenidesa, która ukaże się w lutym w Znaku okrzyknięta została najlepszą powieścią roku 2011 w USA. To powieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości, satyra na współczesny świat. W marcu Znak wyda też "Dzieciństwo Jezusa" J.M. Coetzee'ego, a w planach wydawniczych na pierwszą połowę roku jest też najnowsza powieść Zadie Smith zatytułowana "NW", uznana za najlepszą brytyjską powieść 2012 roku. Prószyński wyda w 2013 roku aż dwie książki Stephena Kinga: "Joyland" oraz "Doctor Sleep" - kontynuację "Lśnienia".

W styczniu ukaże się tom opowiadań Alice Munro, nazywanej kanadyjskim Czechowem - "Taniec szczęśliwych cieni" (WL), w lutym - "Sodoma i Gomora" Cormaca Mccarthy'ego (WL), powieść zamykająca serię "Trylogia Pogranicza". W planach wydawniczych WL są też książki "Sufi" Elif Shafak i "Wąsy" Emmanuela Carriere'a. Rebis wyda nowe powieści Johnatana Carrolla i Elizabeth Gilbert (znanej jako autorka bestellera "Jedz, módl się, kochaj"). Od nowego roku Rebis będzie miał wyłączność na polskie wydania książek Salmana Rushdiego, w planach - nowe wydanie "Szatańskich wersetów" a także zbór esejów "Ojczyzny wyobrażone".

Wydawnictwo Literackie przygotowuje na marzec ostatni, trzeci tom "Dziennika" Sławomira Mrożka obejmujący lata 1980-1989. Mrożek z lat 80. minionego wieku to pisarz uznany na całym świecie, wydawany i często wystawiany na scenie, a jednocześnie ciągle borykający się z własnymi kompleksami. Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w maju ukaże się pierwszy tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej obejmujący najwcześniejsze zapiski poetki z lat 1945-1956, będące już zapowiedzią jej późniejszych zainteresowań i talentów. W planach wydawniczych jest też "Dusza światowa" (WL) - rozmowa Agnieszki Drotkiewicz z Dorotą Masłowską o życiu, morzu i miłości.

"Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki" to wywiad rzeka, którą przeprowadziła z Marianem Raczkowskim Magdalena Żakowska (Czerwone i Czarne). W książce, która ukaże się w styczniu, rysownik opowiada m.in. o zażywaniu kokainy, ale też o innych wstydliwych tajemnicach. W pierwszej połowie roku opublikowana zostanie też książka "Każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak" w rozmowie z Arturem Andrusem - kolejna pozycja bestselerowych rozmów (Prószyński i S-ka).

18 lutego Yoko Ono kończy 80 lat. Z tej okazji ukaże się książka Jonathana Cotta "Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" (Znak). Mało kto poznał tę parę tak dobrze jak Jonathan Cott, który przyjaźnił się z nimi od 1968 roku. To on jako pierwszy rozmawiał z Lennonem, gdy ten poznał Yoko - i to on przeprowadził z nim ostatni wywiad prasowy na 3 dni przed śmiercią muzyka.

Wydawnictwo a5 w przyszłym roku kontynuować będzie publikacje książek o Paulu Celanie. Po korespondencji z Ingeborg Bachmann "Czas serca. Listy" w przyszłym roku przyjdzie kolej na tom wspomnień Brigitte Eisenreich, która po wielu latach milczenia zdecydowała się opowiedzieć o trwającym przez dziewięć lat tajnym romansie z poetą. Książka będzie nosiła tytuł "Kredowa gwiazda Celana". W 2013 roku ukaże się też drugi tom dzienników Susan Sontag (Karakter).

Iskry mają w planach wydawniczych m.in. biografię autora "Lisa Witalisa" czyli "Brzechwa nie dla dzieci" Mariusza Urbanka, wspomnienia Karola Modzelewskiego "Karol na kobyle historii", "Biografię Stefana Bandery" Mirosława Czecha oraz wybór wywiadów z Tadeuszem Konwickim układających się w autobiograficzną historię "Nasze histerie, nasze nadzieje". Po wysoko ocenianym albumie o krakowskim Ołtarzu Mariackim Andrzej Nowakowski przygotował kolejny album - "Skarb. Kopalnia Soli w Wieliczce". Zdjęcia Nowakowskiego - efekt wielogodzinnych wędrówek po wielickich podziemiach - uzupełnią eseje badaczy o historii i geologii najsławniejszej polskiej kopalnii soli (Universitas).

Wydawnictwo a5 planuje na jesień wydanie nowych tomów wierszy Julii Hartwig i Wisławy Szymborskiej. Tom Wisławy Szymborskiej czekał na swoją premierą kilkadziesiąt lat - rozsypany przez cenzurę w roku 1949, zawiera wiele utworów, które nigdy dotąd nie były publikowane.

W lutym ukaże się "dzieło życia" Antony'ego Beevora - praca "Druga wojna światowa" (Znak). Historyk ukazuje w niej pełną panoramę II wojny światowej od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939 roku, przez kampanię wrześniową, podbój Francji i atak na Pearl Harbor, aż po D Day, upadek III Rzeszy oraz kapitulację Japonii.

W nowym roku ukaże się też ciekawe reportaże. W pierwszym półroczu można się spodziewać m.in. nowej książki Swietłany Aleksijewicz, laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, zatytułowanej "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy" (Czarne). To wydawnictwo na drugą połowę roku zaplanowało wydanie antologii stu najlepszych polskich reportaży XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła, a także reportaż Wojciech Tochmana z Filipin.

W styczniu ukażą się "Zapiski z Homs" Jonathana Littella (WL). Reporter, znany przede wszystkim jako autor powieści "Łaskawe", pisze o konflikcie w Syrii. W maju pojawi się nowa książka Filipa Springera nominowanego w 2012 roku do Nike, Nagrody Gdyni i Angelusa za książkę "Miedzianka. Historia znikania". Nowa książka Springera to "Zaczyn. Reportaż o życiu i twórczości Zofii i Oskara Hansenów" (Karakter), opowieść o małżeństwie architektów, ludziach pełnych pasji, którym przyszło żyć i pracować w pełnych paradoksów czasach PRL-u.

Już pod koniec stycznia w Karakterze ukaże się nowa książka Rajy Shehadeha, którego "Palestyńskie wędrówki" znalazły się w 2012 roku w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W książce "Obcy w domu" przetłumaczonej przez Annę Sak Raja Shehadeh opisuje życie pod okupacją izraelską - codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy.

Świat Książki miał w jesiennych planach wydawniczych nowa powieść Janusza Głowackiego, jednak w związku z wycofaniem się z polskiego rynku właściciela wydawnictwa, nie wiadomo czyim nakładem i kiedy ukaże się ta książka.