Reportaż "13 pięter" Filipa Springera o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989 - zwyciężył w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2015. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 1 października w Katowicach.

Jak poinformowała w środę Aneta Satława z działu promocji śląskiej książnicy, pozycja otrzymała blisko 40 proc. głosów.

"13 pięter" składa się z dwóch głównych części. W pierwszej autor skupił się na dramacie biednych i bezdomnych mieszkańców międzywojennej Warszawy oraz próbach zmian ich sytuacji zapowiedzianych przez ówczesne władze.

Druga część to złożony z kilkunastu rozdziałów obraz polskiego budownictwa i mieszkalnictwa czasów transformacji, który powstał dzięki dziesiątkom spotkań i rozmów Springera z Polakami o ich perypetiach mieszkaniowych.

Śląski Wawrzyn Literacki to nie pierwsze wyróżnienie Filipa Springera. Reporter i fotograf jest m.in. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz finalistą Literackiej Nagrody Nike 2012 i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Kolejne miejsca w tegorocznym plebiscycie śląskich czytelników zajęły: "Mała zagłada" Anny Janko (17 proc. głosów) oraz "Pięćdziesiątka" Ingi Iwasiów (14 proc.).

Głosowanie na Książkę Roku 2015 trwało cały lipiec. Jak podała Satława, uroczyste wręczenie nagrody – statuetki z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego – i spotkanie z autorem odbędzie się 1 października, podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach.

W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki ubiegało się dziewięć tytułów. Oprócz nagrodzonych były to: "Jabłko Olgi, stopy Dawida" Marka Bieńczyka, "Wieloryby i ćmy. Dzienniki" Szczepana Twardocha, "Skoruń" Macieja Płazy, "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego, "Jolanta" Sylwii Chutnik, "Delta Dietla" Marcina Świetlickiego.

Pozycje po raz pierwszy wydane w roku poprzedzającym wręczenie nagrody, autorstwa współczesnych pisarzy, rekomendowali podczas comiesięcznych spotkań Klubu Dobrej Książki Biblioteki Śląskiej krytycy, badacze i znawcy literatury.

Śląski Wawrzyn Literacki jest przyznawany od 1999 r. W poprzednich latach wyróżnieniem uhonorowano książki: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Janusza Głowackiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Henryka Wańka, Jacka Dehnela, Olgi Tokarczuk, Zbigniewa Białasa, Szczepana Twardocha, Marka Krajewskiego i Magdaleny Grzebałkowskiej.(PAP)

akp/ mow/