66 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dwunastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali - 14 października.

Przewodniczący jury, ukraiński krytyk literacki Mykoła Riabczuk, podkreślił w czwartek po posiedzeniu jury, że wśród 66 pozycji zakwalifikowanych do tegorocznej edycji Angelusa 25 to książki autorów zagranicznych, a 41 - autorów polskich.

"W tym roku mamy po cztery książki czeskich i rosyjskich autorów, oprócz tego po trzy ukraińskich, węgierskich i niemieckich. Zgłoszono również po dwóch autorów słowackich, serbskich i rumuńskich" - mówił Riabczuk.

W sierpniu jury nagrody wyłoni 14 książek, które znajdą się w półfinale. Siedem pozycji zakwalifikowanych do finału zostanie wyłonionych we wrześniu, a zwycięzca ogłoszony 14 października podczas gali finałowej.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

W ramach Angelusa nagradzany jest również tłumacz. Nagroda wynosi 20 tys. zł, a jej fundatorem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Od czterech lat, aby uhonorować Natalię Gorbaniewską - zmarłą w 2013 r. rosyjską poetkę, która za życia przewodniczyła jury Angelusa - przyznawana jest nagroda jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, wskazanej przez publiczność w głosowaniu internetowym.

Do nagrody Angelusa można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz ("Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack ("Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy ("Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky ("Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro ("Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz ("Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović ("Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko ("Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov ("Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" (2014), Serhij Żadan ("Mezopotamia" (2015), Varujan Vosganian ("Księga szeptów" (2016).