Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Zostały odwołane w związku z pandemią koronawirusa. "Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury" – podkreślają organizatorzy.

24. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie była planowana w hali EXPO Kraków od 22 do 25 października.

"Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy tylko potencjalną prewencyjną kwarantanną spowodował rezygnację wielu wydawców i autorów z udziału w targach" – podali w poniedziałek organizatorzy.

Jak zaznaczyli, mimo iż od lipca w kraju, także w Krakowie i w EXPO Kraków z powodzeniem odbywają się imprezy targowe w nowym reżimie sanitarnym, obecna sytuacja - w szczególności rosnąca liczba zachorowań w Małopolsce, liczba "żółtych" i "czerwonych" stref na mapie Polski - z pewnością nie pozwoliłaby na organizację targów w takim kształcie, jaki był planowany.

"Z dużym żalem musieliśmy podjąć decyzję o odwołaniu targów, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu i spotkania z autorami. Przepraszamy za to rozczarowanie” – powiedziała PAP prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

Organizatorzy deklarują, że niektóre planowane podczas targów wydarzenia, debaty czy spotkania odbędą się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza na najlepszą publikację z dziedziny humanistyki. "Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok – z rozmachem i z nowymi pomysłami" – podkreśliła Grabowska.

Ubiegłoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziło 68 tys. miłośników literatury.