"Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta - z 11 nominacjami - został we wtorek faworytem wyścigu po 95. Oscary. Po 9 nominacji otrzymały "Duchy Inisherin" Martina McDonagha i "Na Zachodzie bez zmian" Edwarda Bergera. W kategorii najlepszy film międzynarodowy powalczy "IO" Jerzego Skolimowskiego.

Nominacje do 95. Oscarów ogłoszono we wtorek na profilu nagród na YouTube. Nazwiska finalistów odczytali amerykańska aktorka Allison Williams i brytyjski aktor Riz Ahmed.

Faworytem w wyścigu po nagrody - z 11 nominacjami - okazał się "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. Twórcy filmu mogą zostać docenieni w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny, aktor drugoplanowy (Ke Huy Quan), aktorka pierwszoplanowa (Michelle Yeoh), aktorka drugoplanowa (Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu), muzyka, piosenka, kostiumy oraz montaż.

Po dziewięć nominacji trafiło do "Duchów Inisherin" Martina McDonagha i "Na Zachodzie bez zmian" Edwarda Bergera. Nowy obraz autora "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" ubiega się o statuetki dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego (Colin Farrell), aktora drugoplanowego (Brendan Gleeson i Barry Keoghan), aktorki drugoplanowej (Kerry Condon), a także za scenariusz oryginalny, montaż i muzykę. Z kolei dzieło Bergera może liczyć na nagrody za najlepszy film, pełnometrażowy film międzynarodowy, scenariusz adaptowany (Berger, Lesley Paterson i Ian Stokell), zdjęcia (James Friend), fryzury i charakteryzację, muzykę, scenografię, dźwięk oraz efekty wizualne.

Na osiem Oscarów - w kategoriach najlepszy film, zdjęcia (Mandy Walker), aktor pierwszoplanowy (Austin Butler), scenografia, dźwięk, fryzury i charakteryzacja, montaż i kostiumy - mogą liczyć twórcy "Elvisa" Buza Luhrmanna.

Maksymalnie siedem statuetek - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny (Steven Spielberg i Tony Kushner), muzykę, scenografię, a także dla aktorki pierwszoplanowej (Michelle Williams) i aktora drugoplanowego (Judd Hirsch) - może przypaść "Fabelmanom" Stevena Spielberga.

O sześć nagród - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny, zdjęcia (Florian Hoffmeister), montaż, a także dla aktorki pierwszoplanowej (Cate Blanchett) - ubiega się "Tar" Todda Fielda. Tyle samo szans na statuetki - w kategoriach najlepszy film, scenariusz adaptowany (Ehren Kruger, Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie), montaż, piosenka, dźwięk i efekty wizualne - otrzymał "Top Gun: Maverick" Josepha Kosinskiego.

Oprócz "Wszystko wszędzie naraz", "Duchów Inisherin", "Na Zachodzie bez zmian", "Fabelmanów", "Tar", "Elvisa" i "Top Gun: Maverick" najlepszym filmem może zostać "Avatar: Istota wody" Jamesa Camerona, "Women Talking" Sarah Polley lub "W trójkącie" Rubena Ostlunda.

Wśród finalistek w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa - obok Blanchett, Williams i Yeoh - znalazły się Ana de Armas ("Blondynka") i Andrea Riseborough ("To Leslie"). Oscar dla aktorki drugoplanowej może trafić m.in. do Hong Chau ("Wieloryb) lub Angeli Bassett ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu").

Brendan Fraser ("Wieloryb"), Paul Mescal ("Aftersun") i Bill Nighy ("Living") - to pozostali nominowani w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Za rolę drugoplanową może zostać uhonorowany m.in. Brian Tyree Henry ("Most"). Nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy otrzymał "IO" Jerzego Skolimowskiego. Obraz, doceniony nagrodą jury podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, luźno nawiązuje do "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona. Jego głównym bohaterem jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

Współscenarzystką i współproducentką "IO" jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), a za montaż - Agnieszka Glińska.

Z "IO" i reprezentującym Niemcy "Na Zachodzie bez zmian" o Oscara dla filmu międzynarodowego konkurować będą: "Blisko" Lucasa Dhonta (Belgia), "Cicha dziewczyna" Colma Baireada (Irlandia) i "Argentyna, 1985" Santiago Mitrego (Argentyna).

Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w niedzielę 12 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel. Aktor i komik w przeszłości dwukrotnie pełnił tę funkcję - w 2017 i 2018 r. "Propozycja poprowadzenia gali oscarowej po raz trzeci to albo wielki zaszczyt albo pułapka. Tak czy inaczej, jestem wdzięczny Akademii za to, że zaprosiła mnie zaraz po tym, jak wszyscy mocni kandydaci powiedzieli nie" – zażartował artysta, cytowany przez portal US Magazine.

W 2019 r. - po tym, jak z roli prowadzącego galę oscarową zrezygnował oskarżony o homofobię komik Kevin Hart - decyzją Akademii po raz pierwszy od 30 lat ceremonia odbyła się bez gospodarza ani gospodyni. W 2020 i 2021 r. powtórzono tę formułę. Jak argumentowali wówczas członkowie Akademii, uroczystości bazujące na "osobowościach sław wręczających nagrody" przyciągają przed ekrany większą liczbę widzów. W ubiegłym roku przywrócono gali tradycyjną formułę. W roli prowadzących wystąpiły aktorki: Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall.

Jak podał portal Variety, powołując się na dane Live + Same Day Nielsen, ubiegłoroczną ceremonię oscarową śledziło "16,6 mln widzów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym", kiedy to odnotowano rekordowo niską oglądalność: 10,5 mln widzów. "Oglądalność wzrosła w trzech znaczących momentach: gdy Troy Kotsur został laureatem nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w CODA, kiedy Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka, a także podczas przemówienia Smitha, który otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego" – czytamy.

LISTA NOMINOWANYCH

Najlepszy film

Wszystko wszędzie naraz
Duchy Inisherin
Fabelmanowie
Top Gun: Maverick
TAR
Elvis
Na Zachodzie bez zmian
Avatar: Istota wody
W trójkącie
Woman Talking
Reżyser

Dan Kwan, Daniel Scheinert – Wszystko wszędzie naraz
Todd Field - TAR
Steven Spielberg – Fabelmanowie
Martin McDonagh – Duchy Inisherin
Ruben Ostlund – W trójkącieNajlepsza aktorka

Cate Blanchett - TAR
Michelle Yeoh – Wszystko wszędzie naraz
Ana de Armas – Blondynka
Andrea Riseborough – To Leslie
Michelle Williams – FabelmanowieNajlepszy aktor

Brendan Fraser – Wieloryb
Colin Farrell – Duchy Inisherin
Austin Butler – Elvis
Bill Nighy – Living
Paul Mescal – AftersunAktorka drugoplanowa

Kerry Condon – Duchy Inisherin
Jamie Lee Curtis - Wszystko wszędzie naraz
Angela Bassett – Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Hong Chau – Wieloryb
Stephanie Hsu – Wszystko wszędzie narazAktor drugoplanowy

Ke Huy Quan – Wszystko wszędzie naraz
Brendan Gleeson – Duchy Inisherin
Barry Keoghan – Duchy Inisherin
Brian Tyree Henry – Most
Judd Hirsh – FabelmanowieScenariusz adaptowany

Glass Onion: Film z serii "Na noże"
Woman Talking
Living
Na Zachodzie bez zmian
Top Gun: MaverickScenariusz oryginalny

Duchy Inisherin
Wszystko wszędzie naraz
Fabelmanowie
TAR
W trójkącieZdjęcia

Imperium światła
Elvis
Bardo
Na Zachodzie bez zmian
TARKostiumy

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Elvis
Babilon
Paryż pani Harris
Wszystko wszędzie narazMontaż

Top Gun: Maverick
Wszystko wszędzie naraz
Elvis
Duchy Inisherin
TARCharakteryzacja

Wieloryb
Elvis
Batman
Na Zachodzie bez zmian
Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Scenografia

Babilon
Elvis
Avatar: Istota wody
Fabelmanowie
Na Zachodzie bez zmian
Muzyka

Babilon
Na Zachodzie bez zmian
Wszystko wszędzie naraz
Fabelmanowie
Duchy Inisherin
Piosenka

Lift Me Up – Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Naatu Naatu - RRR
Hold My Hand – Top Gun: Maverick
Applause - Tell It Like a Woman
This is a life – Wszystko wszędzie naraz
Dźwięk

Top Gun: Maverick
Avatar: Istota wody
Elvis
Na Zachodzie bez zmian
Batman
Efekty specjalne

Avatar: Istota wody
Top Gun: Maverick
Batman
Na Zachodzie bez zmian
Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Film animowany

Guillermo del Toro: Pinokio
To nie wypanda
Kot w butach: Ostatnie życzenie
Marcel Muszelka w różowych bucikach
Morska bestia
Film dokumentalny

Całe to piękno i krew
Wszystko, co żyje
Wulkan miłości
Navalny
A house made of splinters
Film międzynarodowy

Na Zachodzie bez zmian
Argentyna, 1985
Cicha dziewczyna
Close
IO
Krótkometrażowy film animowany

Chłopiec, kret, lis i koń
Ice Merchants
My Year of Dicks
The Flying Sailor
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It
Krótkometrażowy film dokumentalny

The Elephant Whisperers
How Do You Measure a Year?
The Martha Mitchell Effect
Stranger at the gate
HauloutKrótkometrażowy film fabularny

Le Pupille
An Irish Goodbye
Ivalu
Night Ride
The Red Suitcase(PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/