W ramach przeglądu filmowego "Pod wspólnym niebem", 17 sierpnia zaprezentowany zostanie ukraiński film „Olga” z 2021 roku w reż. Elie Grappe. Przed seansem widzowie będą mogli porozmawiać z Michałem Potockim, dziennikarzem „Dziennika Gazety Prawnej”, specjalizującym się w tematyce Ukrainy i Białorusi.

W każdą środę lata dziedziniec przy Foksal zapełnia się widzami chcącymi poznać kino z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. W repertuarze najnowsze produkcje, z lat 2018-2021.

Repertuar skonstruowaliśmy w taki sposób, aby podejmowana problematyka odwoływała się do doświadczeń osób migrujących: poczucia wykorzenienia, kryzysu kulturowej tożsamości, ale i budujących prób kreatywnego odnalezienia się
w rzeczywistości nowego kraju
– mówi Mateusz Toma, koordynator przeglądu. – Pokazom towarzyszą wprowadzenia i dyskusje, a każdy seans, za sprawą zaproszonych gości, stanowi także okazję do międzykulturowego spotkania, z którego chętnie korzystają także napływowi mieszkańcy Warszawy, z Ukrainy, Białorusi czy Indii – cieszy się.

Gość nadchodzącego spotkania, Michał Potocki z „Dziennika Gazety Prawnej” przybliży widzom przeglądu zmiany, jakie zaszły w ukraińskim społeczeństwie od czasu Euromajdanu, opowie m.in. o obecnej sytuacji na Ukrainie i rozwoju ukraińskiej diaspory, nie tylko w Polsce.

W kolejnych tygodniach Centrum Myśli Jana Pawła II, organizator cyklu, zaprasza na filmy z Gruzji (24.08 – „BRIGHTON 4th”, reż. Levan Koguashvili, 2021) oraz Białorusi (31.08 – „KRZYSZTAŁ”, reż. Daria Żuk, 2018)

Wszystkie filmy pokazywane są w językach oryginalnych, z polskimi napisami. Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School (7.09).

Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.