"Film at Lincoln Center (FLC) – jedna z ważniejszych amerykańskich instytucji kultury, znana z organizacji Nowojorskiego Festiwalu Filmowego – przygotuje +wirtualną retrospektywę+ filmów Andrzeja Munka. Produkcje jednego z twórców Polskiej Szkoły Filmowej będą prezentowane od 20 sierpnia br." - czytamy w informacji na stronie PISF-u.

Jak wyjaśniono, "w wirtualnym kinie FLC wyświetlonych zostanie siedem zrekonstruowanych cyfrowo filmów reżysera: +Błękitny krzyż+ (1955), +Kierunek – Nowa Huta!+ (1951), +Człowiek na torze+ (1956), +Eroica+ (1957), +Zezowate szczęście+ (1960), +Pasażerka+ (1963) i +Spacerek staromiejski+ (1958)".

"Wybór Munka jest nieprzypadkowy, w tym roku przypada bowiem 60. rocznica jego tragicznej śmierci. Nie umknęło to uwadze nie tylko włodarzom Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, ale również organizatorom 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy postanowili uhonorować reżysera poprzez otwarcie festiwalu jednym z najważniejszych jego filmów – +Zezowatym szczęściem+" - napisano.

Przypomniano, że Andrzej Munk otrzymał pośmiertną nagrodę za całokształt na Festiwalu Filmowym w Cannes (1964), a "jego artystyczny wpływ widoczny jest w twórczości polskich filmowców, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Skolimowskiego".

Jak zaznaczono, "możliwość obejrzenia filmów w wirtualnym kinie FLC kosztuje – w pakiecie – 20 USD".

Organizatorami retrospektywy są Tyler Wilson i Tomek Smolarski z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.