Szereg pokazów filmów i wydarzeń skupionych wokół postaci Vaclava Havla, pisarza, działacza antykomunistycznego i polityka, który zmarł 10 lat temu, znalazło się w programie tegorocznego przeglądu filmowego Kino na Granicy w Cieszynie – podali organizatorzy.

W grudniu minie 10 lat od śmierci Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, działacza opozycji demokratycznej, wybitnego dramatopisarza. Jego eseje przetłumaczono na dziesiątki języków i wciąż zachowują aktualność, stawiając dramatyczne pytania odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, zaś sztuki teatralne nadal wystawiają teatry całego świata, a wiele z nich czeka na nowe odczytanie” – uważa Andrzej Jagodziński, tłumacz, dziennikarz i autor programu literackiego i innych wydarzeń skupionych wokół rocznicy podczas Kina na Granicy.

Zdaniem Jagodzińskiego, Havel „nie był sztywną postacią z pomnika, ani nudnym politykiem”. „Choć większość życia spędził w mrocznych czasach komuny, to miał niezwykłe poczucie humoru oraz dystans do rzeczywistości i do siebie samego. Był dowcipnym człowiekiem, oprócz literatury i teatru kochał także muzykę, zwłaszcza rockową, a także awangardową i eksperymentalną sztukę. Potrafił również świetnie gotować i częstował swych gości potrawami własnej roboty” - dodał.

Organizatorzy przybliżą widzom postać Havla w dużym zestawie filmów, na który złożą się wybrane przez dyrektora programowego Przeglądu Martina Novosada ekranizacje utworów wybitnego Czecha, filmy fabularne oparte na jego życiorysie oraz dokumenty, pokazujące go w różnych okresach i bardzo różnych sytuacjach.

„Zapraszamy też na poświęconą Vaclavowi Havlowi wystawę, prezentację książki kucharskiej z jego przepisami +Havel od kuchni+ Michaela Zantovskiego, a także kolację, przygotowaną na podstawie jego przepisów przez cieszyńskich mistrzów patelni” – dodał Jagodziński.

Istotnym punktem programu tegorocznego Przeglądu będzie część poświęcona jubileuszowi 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej, który mija w br. „Uczcimy go projektem prezentującym kinematografię i literaturę regionu. Cykl nazwaliśmy +Wyszehradzkie Komety+. Kino na Granicy chce być częścią świata, Europy, tradycji Wyszehradu” – podali organizatorzy.

Widzowie zobaczą m.in. „Szarlatana” Agnieszki Holland i „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Czerwonego kapitana” Michala Kollara, „Obsługiwałem angielskiego króla” Jiriego Menzla, a także film „Niepochowany” Marty Meszaros.

W programie Przeglądu znalazła się także retrospektywa Andrzeja Żuławskiego.

23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się między 30 lipca i 4 sierpnia. Impreza jest największym przeglądem filmów z Polski, Czech i Słowacji.