W wieku 98 lat zmarł aktor i reżyser Józef Para, znany m.in. z ról w filmach "Vabank" Juliusza Machulskiego i "Trędowata" Jerzego Hoffmana. O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim profilu na Facebooku.

Jak przypomniał ZASP, urodzony w 1922 r. w Wojakowej Józef Para był absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej, reżyserem, aktorem teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach, a także pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, autorem wspomnień "Salon i kulisy".

"Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w +Agencie nr 1+, +Człowieku na torze+, +Trędowatej+, +Królowej Bonie+, +Do krwi ostatniej+, +Polonia Restituta+, +Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy+, czy w +Alchemiku Sendiviusie+, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego +Vabank+ i +Vabank II+" - napisano.

ZASP wspomniał, że w teatralnych inscenizacjach, których Józef Para był często także reżyserem, "zagrał Zbigniewa w +Mazepie+ i tytułowego Horsztyńskiego Słowackiego, Helmera i Dr. Rancka w +Domu lalki+ Ibsena, Bohatera w +Kartotece+ Różewicza, Króla w +Hamlecie+ Szekspira, Łatkę w +Dożywociu+ Fredry, Pierczichina w +Mieszczanach+ Gorkiego, AA w +Emigrantach+ Mrożka, Konrada w +Wyzwoleniu+ Wyspiańskiego, czy Tipoffa w +Lekarzu bezdomnym+ Słonimskiego".

"Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - czytamy.

Józef Para zmarł w poniedziałek 9 listopada. Miał 98 lat.