"Argentyńska lekcja", film Wojciecha Staronia, zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Wiedniu "Lets CEE".

To historia 8-letniego syna reżysera, który razem z rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju i obcej kulturze, wśród ludzi mówiących innym językiem, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią zbliża go do innej kultury. Wprowadza go też w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.

Film

Wojciech Staroń (ur. 1973), który sam realizował zdjęcia do "Argentyńskiej lekcji", jest znanym operatorem filmowym. Na ubiegłorocznym Berlinale otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia do filmu fabularnego Pauli Markovitch "Nagroda" ("El premio").

Reklama

Za "Argentyńską lekcję" Staroń zdobył już wiele nagród, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie w Chinach (największej w Azji imprezie poświęconej produkcjom dokumentalnym) i nagrodę Srebrnego Gołębia na 54. festiwalu DOK Leipzig w Lipsku.