Wybitny niemiecki reżyser Werner Herzog, twórca filmów "Nosferatu wampir", "Zagadka Kaspara Hausera", "Fitzcarraldo" kończy w środę 70 lat.

W 2010 r. Herzog gościł w Polsce. "To nie jest moja pierwsza wizyta w Warszawie. Byłem tu już, by spotkać się z Ryszardem Kapuścińskim. Planowaliśmy wspólną pracę nad filmem, produkcją science-fiction kręconą w Afryce. Niestety, szybko okazało się, że realizacja takiego projektu, w Afryce byłaby zbyt niebezpieczna" - opowiadał artysta, który w 2010 r. był gościem festiwalu filmowego Planete Doc.

Nazwał siebie "poetą kina, który wielką wagę przywiązuje do roli wyobraźni". Pytany, ile z niego samego, jako autora filmów, jest w tych filmach obecne, odparł: "Nie robię filmów o sobie samym. Oczywiście, jest echo mojej osobowości w filmach, które realizuję. Jednak unikam autorefleksji w filmie".

W życiu, jak powiedział, unika "nawet spojrzeń w lustro". "Nie lubię tego. Jak kot. Gdy kota postawi się przed lustrem, on natychmiast odwróci głowę i odejdzie. Kot nie lubi zaglądać w swoje własne oczy" - mówił Herzog w Warszawie.

Dodał, że nie jest zwolennikiem twórczości reżyserów, którzy w swych filmach "krążą wciąż w zasadzie wokół własnej osoby, czy też malarzy, którzy przez całe życie tworzą autoportrety". "Ja nie badam poprzez filmy siebie samego. Nie sprawdzam, w którym miejscu znajdują się moje limity, ograniczenia" - mówił.

Przyszły mistrz kina urodził się 5 września 1942 r. w Monachium, jako Werner H. Stipetić, syn dwójki biologów. Rodzina jego matki pochodzi z Chorwacji.

Herzog zrealizował m.in. filmy: "Znaki życia" (1968), "Aguirre, gniew boży" (1972), "Zagadka Kaspara Hausera" (1974), "Stroszek" (1977), "Woyzeck" (1979), "Nosferatu wampir" (1979, z Klausem Kinskim w roli głównej), "Fitzcarraldo" (1982), "Tam, gdzie śnią zielone mrówki" (1984), "Krzyk kamienia" (1991).

Film

"Aguirre, gniew boży", opowieść o XVI-wiecznym hiszpańskim konkwistadorze (w tej roli Kinski), poszukującym legendarnego Eldorado w peruwiańskiej dżungli, nominowana była do francuskiego Cezara.

"Zagadkę Kaspara Hausera" uhonorowano Nagrodą Jury i nagrodą krytyków FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który przez wiele lat był trzymany w całkowitej izolacji od świata, a następnie trafił pod opiekę naukowców - pragnących wprowadzić go w strukturę społeczeństwa, w świat "ludzi normalnych i racjonalnych".

W Cannes przyznano też Herzogowi nagrodę za reżyserię filmu "Fitzcarraldo", o Europejczyku owładniętym obsesyjną myślą o stworzeniu opery w amazońskiej dżungli.

Film

Horror "Nosferatu wampir" - z Kinskim i Isabelle Adjani w obsadzie - nominowany był do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. O aktorze Klausie Kinskim, wielkim ekscentryku, Herzog mawiał: "Każdy siwy włos na mojej głowie jemu zawdzięczam".

Wysoko oceniane są także filmy dokumentalne Herzoga. Dokument "Mały Dieter chciałby latać" (1997) zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Za "Człowieka niedźwiedzia" (2005) nagrodę przyznała Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych. "Spotkania na krańcach świata" (2007) były z kolei nominowane do Oscara.

Najnowszy filmowy projekt Wernera Herzoga to fabularny obraz "Królowa pustyni", w którym zagrają Robert Pattinson i Naomi Watts. Zdjęcia mają rozpocząć się w tym roku. Premierę zapowiedziano wstępnie na 2013 r.