Do polskich kin weszła piąta część kultowej serii "Resident Evil" z Millą Jovovich w roli głównej. Historię życia aktorki niektórzy uznają za ciekawszą od fabuły filmu, w jakim zagrała. PAP Life przypomina niektóre wątki z jej barwnej młodości.

Kluczową postacią w życiu młodej Milli Jovovich była jej matka Galina Laginova, która w Związku Radzieckim uchodziła za gwiazdę filmową. Po wyemigrowaniu do USA przelała na córkę wszystkie swoje ambicje. Na początku lat 70. Galina poznała w Kijowie Bogdana Jovovicha, jugosłowiańskiego studenta medycyny. Wybuchło między nimi wielkie uczucie. Jednak romans łączący gwiazdę filmową i obcokrajowca nie spodobał się władzom komunistycznym. W 1974 Galina i Bogdan wzięli ślub. Rok później na świat przyszła Milica Natasha Jovovich. W pamięci ich córki nie zapisało się wiele wspomnień z Kijowa. Rodzice Milli marzyli o wyjeździe na Zachód. Najpierw za granicę udało się wyjechać Bogdanowi. Galina z pięcioletnią córką dołączyła do niego później. Spotkali się w Londynie i ruszyli w dalszą podróż - tym razem do Kalifornii.

W ich amerykańskim śnie Galina miała być aktorką, a Bogdan pediatrą. Rzeczywistość okazała się brutalna. By związać koniec z końcem, sprzątali w rezydencjach hollywoodzkich gwiazd. Dla Milli wyzwaniem były natomiast zajęcia w jednej ze szkół publicznych w Los Angeles. Nie potrafiła zgrać się z resztą uczniów. Rówieśnicy nazywali ją "rosyjskim szpiegiem" czy "komuchem". Na tle grupy wyróżniały ją też ubrania z second-handu i to, co jadła na lunch - do szkoły przynosiła zapakowane w pudełkach rosyjskie specjały. Galina, która nie mówiła płynnie po angielsku, musiała zapomnieć o karierze w Hollywood. Postawiła więc sobie inny cel: wychowa Millę na gwiazdę. Odkąd dziewczynka skończyła 10 lat, uczyła się aktorstwa, śpiewu, stepowania, baletu i gry na pianinie. Swoje umiejętności musiała później prezentować na licznych castingach, po których ciągała ją matka.

Jako pierwszy Millę dostrzegł fotograf Herb Ritts. Dzięki niemu 11-letnia dziewczynka została najmłodszą modelką na okładce pisma dla kobiet. Jej śliczna buzia zdobiła włoski magazyn "Lei". Później do kampanii kosmetycznej marki Revlon zaangażował ją legendarny fotograf Richard Avedon. Milla w pełnym makijażu partnerowała dorosłym kobietom. Avedona oskarżono później o promowanie dziecięcej pornografii.

"Jestem przeciwna zatrudnianiu tak młodych modelek" - mówiła po latach Jovovich. "Swoim dzieciom nigdy bym na to nie pozwoliła, ale jako emigranci byliśmy w trudnej sytuacji i robiłam, co konieczne".

W ciągu kilku lat Milla zrobiła zawrotną karierę w modelingu. Jako nastolatka zarabiała nawet 3,5 tys. dolarów dziennie. Pracowała m.in. dla Diora i Versace. Kariera na wybiegu nie była jednak dla jej matki w pełni satysfakcjonująca. Nakłoniła Millę, by zaczęła również chodzić na castingi dla aktorek. W 1991 roku Jovovich zagrała w sequelu "Błękitnej laguny" - "Powrocie do Błękitnej Laguny". Film z 16-letnią Millą wzbudził podobne kontrowersje, co produkcja z udziałem 14-letniej Brooke Shields z 1980 roku. Wszystko przez śmiałe, rozbierane sceny z udziałem nastoletnich gwiazd.

Dorastająca Milla coraz częściej kłóciła się z matką, która chciała mieć całkowitą kontrolę nad jej karierą. Nastolatka odczuwała presję, gdyż była główną żywicielką rodziny. Nie miała też oparcia w ojcu, który trafił na 20 lat do więzienia za oszustwa związane z ubezpieczeniami zdrowotnymi (wyszedł na wolność po 10 latach w 1999 r.). Jak przyznaje Milla, nie była grzeczną dziewczynką.

"Mogłam spędzić trzy dni na nieustannej balandze, ale w poniedziałek rano pakowałam się i leciałam do Paryża na zdjęcia. Wiedziałam, że są granice, których nie przekroczę". Bunt Milli sięgnął zenitu, gdy kręciła "Uczniowską balangę". Zakochała się wtedy w swoim koledze z planu - Shawnie Andrew. Para wymknęła się do Las Vegas i wzięła szybki ślub.

"Tu nie chodziło o to, że była zakochana. Chciałam tym udowodnić coś mamie. Pracowałam odkąd skończyłam 9 lat, a nawet nie miałam karty bankomatowej. Byłam dużą dziewczynką, chciałam być dorosła, bo pracowałam jak dorosła i wszyscy inni tak właśnie mnie traktowali" - wspomina modelka i aktorka. Rozzłoszczona matka, unieważniła ślub, wykorzystując fakt, że Milla była wtedy niepełnoletnia.

Milla Jovivich - aktorka, modelka, piosenkarka, projektantka mody. Urodzona w Związku Radzieckim i wychowana w USA. Zagrała w takich hitach jak "Powrót do Błękitnej Laguny", "Piąty element" i opartej na grze komputerowej serii horrorów "Resident Evil". Jest twarzą koncernu L'Or,al. Jej drugim mężem był francuski reżyser Luc Besson. Obecnie jest żoną scenarzysty i reżysera Paula Andersona, z którym wychowuje córkę Ever. Ma 36 lat. 14 września w polskich kinach zadebiutował jej najnowszy film "Resident Evil: Retrybucja".