Wieczorem poznamy zdobywców „Orłów”. Najwięcej nominacji mają filmy „Obława”, „Jesteś Bogiem” i „Pokłosie”. Polska Nagroda Filmowa obchodzi 15-lecie istnienia.

Maciej Stuhr, który jest autorem scenariusza gali oraz jej prowadzącym w tym roku jest nominowany aż w dwóch kategoriach. Aktor podkreśla, że nagroda Polskiej Akademii Filmowej ma wielkie znaczenie, ponieważ przyznawana jest przez środowisko filmowe. Zdaniem Macieja Stuhra członkowie akademii lepiej niż jurorzy festiwali czy krytycy są w stanie ocenić filmy.

Reżyser Marcin Krzyształowicz mówi, że nagrody mają dla niego wielkie znaczenie. Przypomina, że nominowani podlegają ocenie warsztatowej. Na ich temat wypowiadają się ludzie, którzy z sukcesem od lat kręcą filmy.

Laureatką „Orła” za osiągnięcia życia została Danuta Szaflarska. Zdobywców nagród w pozostałych 16 kategoriach poznamy w czasie gali w Operze Narodowej w Warszawie. Patronem medialnym jest radiowa Trójka.

Nominacje do Orłów ogłoszono 7 lutego. W kategorii najlepszy film są to obrazy: "Jesteś Bogiem", "Obława" i "Pokłosie". Orła za najlepszą rolę żeńską mają szansę otrzymać: Agnieszka Grochowska, Weronika Rosati i Danuta Szaflarska, a za rolę męską - Bartomiej Topa, Marcin Dorociński oraz Maciej Stuhr. W kategorii najlepszy reżyser zostali nominowani: Leszek Dawid za film "Jesteś Bogiem", Marcin Krzyształowicz za "Obławę" oraz Roman Polański za "Rzeź". Do najlepszego filmu europejskiego nominowano obrazy: "Artysta" Michaela Hazanaviciusa, "Miłość" Michaela Haneke i "Nietykalni" w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano.

Pod koniec lutego poznaliśmy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wyróżnienie przyznano Danucie Szaflarskiej, wybitnej aktorce teatralnej i filmowej, nazywanej "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Popularność przyniosła jej rola w filmie "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Później grała między innymi w "Skarbie", "Dolinie Issy", "Pożegnaniu z Marią", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur" i w obrazie "Pora umierać".

Dotychczasowymi laureatami Orła za Osiągnięcia Życia byli między innymi, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Jerzy Stawiński. W ubiegłym roku wyróżnienie przyznano reżyserowi i scenarzyście Januszowi Majewskiemu.

Do tegorocznych Orłów kandydowało 41 filmów i ich twórców. Były to obrazy, które w 2011 roku były wyświetlane w polskich kinach przez co najmniej tydzień na otwartych, płatnych pokazach.