Nie żyje Nina Andrycz, legenda polskiej sceny teatralnej, wybitna aktorka, a także pisarka i poetka. Nazywana Wielką Damą polskiego teatru, zasłynęła królewskimi rolami - Marii Stuart, Lady Makbet, królowej Małgorzaty, czy Elżbiety. Zmarła w wieku 101 lat. O śmierci artystki poinformowało TVPInfo.

Odtwórczyni głównych ról w dramatach klasycznych i romantycznych, kreowała Solange w "Lecie w Nohant", Lukrecję Borgię w sztuce "Cezar i człowiek", Elżbietę w "Don Carlosie" Schillera. Zana jest także z roli Starej w "Krzesłach" oraz Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani" Dürrenmatta.

Od 1935 do 2004 roku, z przerwą na okres wojny, aktorka była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia oraz Teatrze Telewizji, gościnnie występowała między innymi, w Starej Prochowni i Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Nina Andrycz grała w pierwszym polskim powojennym filmie muzycznym - "Warszawska premiera", a także w obrazach: "Uczta Baltazara" oraz "Sława i chwała". Pojawiła się w popularnym serialu "Na dobre i na złe", wystąpiła w filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni" oraz w obrazie "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, gdzie zagrała samą siebie.

W wieku 88. lat zadebiutowała jako poetka. Wydała zbiory: "To teatr", "Róża dla nikogo", "Wczoraj i dziś" oraz powieść autobiograficzną "My rozdwojeni". Za wspomnienia "Bez początku, bez końca" otrzymała Literacką Nagrodę Miasta Warszawy. Niedawno w księgarniach ukazała się najnowsza książka Niny Andrycz "Patrzę i wspominam".

Nina Andrycz urodziła się 11 listopada 1912 roku w Brześciu nad Bugiem. Studiowała prawo na Uniwersytecie Wileńskim i historię na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ich nie ukończyła. Była absolwentką warszawskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej.

W teatrze zadebiutowała 16 listopada 1934 roku na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance. W 1939 roku wystąpiła w filmie "Uwaga szpieg" w reżyserii Eugeniusza Bodo, jednak z powodu wybuchu wojny, obraz nie został dokończony. Podczas drugiej wojny światowej była kelnerką. Po wojnie powróciła na scenę Teatru Polskiego. Wielokrotnie, od lat 50. do 70. XX wieku występowała w spektaklach Teatru Telewizji, jak "Słowik Warszawy", "Dama Kameliowa" i "Anna Karenina".

Artystka była laureatką wielu wyróżnień, w tym Medalu Za Zasługi dla Teatru Polskiego, nagrody ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie, trzykrotnie została uhonorowana też Srebrną Maską w plebiscycie czytelników "Ekspresu Wieczornego". Otrzymała również Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski, a także Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Nina Andrycz była drugą, z trzech żon Józefa Cyrankiewicza, premiera w czasach PRL. Wspólnie z mężem wiele podróżowała, między innymi, do Indii, Chin i na Cejlon.