FILM | Weekend kinowych nowości zapowiada się interesująco. Scarlett Johansson stanie na czele elitarnej jednostki Section 9 do zwalczania najgroźniejszych kryminalistów i ekstremistów ("Ghost in the Shell"). Młoda i zbuntowana Star ucieka z domu i dołącza do przypadkowo napotkanej grupy włóczącej się po USA. Wspólnym, nocnym imprezom i przygodom na granicy prawa nie ma końca ("American Honey"). Z kolei w filmie "Dalida" widzowie zobaczą historię podziwianej miss Egiptu; pięknej jak Kleopatra i uwielbianej przez miliony, a zarazem prywatnie głęboko nieszczęśliwej. I na koniec łotewski dramat "Świt", czyli opowieść o sowieckim wzorze Pawko Morozowie - chłopcu, który zadenuncjował milicji własnego ojca, wroga kolektywizacji wsi. W odwecie spotka go sroga, rodzinna zemsta.

Ghost in the Shell

Film „Ghost in the Shell” bazuje na międzynarodowym sukcesie marki science fiction pod tym samym tytułem. Major (Scarlett Johansson), jedyna na świecie cyborgiczna hybryda człowieka i robota, przeznaczona do zadań specjalnych, stoi na czele elitarnej jednostki Section 9. Jednostka została powołana do zwalczania najgroźniejszych kryminalistów i ekstremistów. Teraz czeka ją zadanie specjalne – stawienie czoła wrogowi, którego jedynym celem jest zniszczenie rozwoju i osiągnięć cyber-technologii Hanka Robotic.

Reżyseria: Rupert Sanders
Scenariusz: Jamie Moss, Jonathan Herman
Aktorzy: Scarlett Johansson, Pilou Asbæk, Michael Pitt

American Honey

ikona lupy />

Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) nie marzy o niczym bardziej, niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i rodzeństwem. Po kolejnej kłótni domowej decyduje się na ucieczkę, by dołączyć do przypadkowo napotkanej grupy młodych ludzi krążących po Ameryce. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a bezsenne noce upływają na imprezach pod gwiazdami. Utrzymują się ze sprzedaży obwoźnej. Przewodzi im Crystal (Riley Keough), decydując o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Charyzmatyczny Jake (Shia LaBeouf), będący jej "prawą ręką", bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w silną fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę...

Reżyseria: Andrea Arnold
Scenariusz: Andrea Arnold
Aktorzy: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Riley Keough

Dalida. Skazana na miłość

ikona lupy />

Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy. Artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70-ciu złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko czego dotknęła na scenie stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości - zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna famme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.

Reżyseria: Lisa Azuelos
Scenariusz: Lisa Azuelos
Aktorzy: Sveva Alviti, Vincent Perez, Riccardo Scamarcio

Świt

ikona lupy />

11-letni Janis donosi na swojego tatę. Jako przykładny pionier mieszkający w sowieckim kołchozie o nazwie Świt zdaje sobie sprawę, że wrogowie systemu czają się wszędzie. Nawet najbliżsi mogą spiskować przeciwko kolektywowi i jego władzy. Ojciec chłopca nie pozostaje mu dłużny i postanawia się zemścić.

Reżyseria: Laila Pakalnina
Scenariusz: Laila Pakalnina
Aktorzy: Vilis Daudzins, Wiktor Zborowski