Angieszka Holland, polska reżyserka i scenarzystka filmowa zostanie uhonorowana doroczną nagrodą „Wizjonerów” 27 Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (WJFF) - poinformowali w piątek organizatorzy.

Nagroda Wizjonerów jest przyznawana przez organizatorów festiwalu „za odkrywcze i wnikliwe przedstawienie różnorodności losów Żydów w sztuce filmowej”.

Obok Agnieszki Holland, w tym roku „Doroczną Nagrodę Wizjonerów WJFF” otrzyma znany amerykański filmowiec Barry Levinson, który w 1988 został nagrodzony Oscarem za reżyserię filmu „Rain Man”

Agnieszka Holland zamierza odebrać nagrodę osobiście 27 maja po pokazie, w ramach festiwalu WJFF, zrealizowanego w roku 1985 swojego dramatu wojennego „Gorzkie żniwa”.

”Gorzkie żniwa” w reżyserii Agnieszki Holland, były nominowane w 1985 r. do nagrody Oscara, najbardziej prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej, w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

W ramach festiwalowych pokazów w kinach Amerykańskiego Instytutu Filmowego (American Film Institute), Narodowej Galerii Sztuki (National Gallery) oraz w kinach studyjnych metropolii waszyngtońskiej, zostanie zaprezentowany niedawno odrestaurowany film polsko-amerykańskiego reżysera Józefa „Josepha” Greena „ List do matki”. Dramat „List do matki” został zrealizowany w języku jidisz w roku 1938.

Innymi polonikami tegorocznej edycji festiwalu WJFF będzie przypomnienie obrazu „Sanatorium pod klepsydrą”, filmu pokazywanego obecnie w Nowym Jorku w ramach retrospektywy twórczości Wojciecha Hasa. Zaprezentowany zostanie też argentyński dramat w reżyserii Alejandro Magnone’a „Subte-Polska” o próbie powrotu Tadeusza, 90-letniego imigranta z Polski, do wspomnień swojej młodości.

W tym roku, w ramach festiwalu WJFF, który w ciągu ostatnich 27 lat na stałe wszedł do kalendarza kulturalnego stolicy nad Potomakiem i ma rzeszę zagorzałych zwolenników, zostanie zaprezentowanych 69 filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce żydowskiej z 25 państw świata.